Kljub izzivom odlično poslovanje gospodarstva
V poslovni register je bilo konec lanskega leta vpisanih 23.060 poslovnih subjektov s sedežem na Gorenjskem, kar je tri odstotke več kot konec leta 2021.
Doseženi prihodki na tujem trgu predstavljajo skoraj polovico (47 odstotkov) vseh čistih prihodkov od prodaje. Po panogah pa so prednjačile tiste iz predelovalnih dejavnosti, ki so prav tako zabeležile slabo polovico vseh ustvarjenih prihodkov.
Družbe so poslovno leto zaključile pozitivno, z neto čistim dobičkom, ki je znašal 580 milijonov evrov, kar glede na predhodno leto predstavlja 37-odstotno rast in precej presega državno povprečje, ki je z neto čistim dobičkom slabih 6,1 milijarde evrov beležilo sedemodstotno rast, ob upoštevanju rasti cen pa je bil za odstotek nižji kot leto prej.
Čisti dobiček je lani sicer znašal 618 milijonov evrov oz. 30 odstotkov več kot leta 2021, čista izguba pa 38 milijonov evrov, kar je 29 odstotkov manj kot v predlanskem letu. Skupaj je 72 odstotkov gorenjskih družb poslovno leto zaključilo v pozitivnih številkah. Dobro polovico čistega dobička so ustvarile družbe iz predelovalnih dejavnosti, v kateri so bile najbolj dobičkonosne tiste iz proizvodnje kovin in proizvodnje izdelkov gume in plastičnih mas; 60 odstotkov čistega dobička regije so ustvarile družbe s sedežem v občinah Kranj, Jesenice in Škofja Loka.
Družbe so lani ustvarile 2,68 milijarde evrov neto dodane vrednosti, kar je 14 odstotkov več kot v letu 2021 in znaša 55.423 evrov na zaposlenega oz. osem odstotkov več kot leto prej. Največ neto dodane vrednosti na zaposlenega so ustvarile družbe s sedežem v občini Žirovnica (109.949 evrov), sledijo družbe iz občin Jesenice in Cerklje.
Družbe so zaposlovale v povprečju 48.381 delavcev oz. 2.663 več kot leta 2021. Povprečna mesečna plača je znašala 2.039 evrov oz. 141 evrov več kot leto pred tem, realno je bila ob 8,8-odsotni inflaciji nižja za 1,7 odstotka.Plača na gorenjskem je bila sicer za pet evrov višja od povprečne plače zaposlenih v Sloveniji. Največjo povprečno bruto plačo v gorenjski regiji so sicer prejemali zaposleni v družbah s sedežem v cerkljanski občini.
Optimizem tudi na trgu dela
Podatke o trgu dela je predstavil vodja kranjske službe zavoda za zaposlovanje Uroš Kopavnik. Stopnja brezposelnosti je lanskega januarja znašala 4,5, decembra pa 3,4 odstotka, podobno sliko pa kažejo tudi aktualni podatki. Stopnja brezposelnosti namreč ostaja za okoli dve odstotni točki nižja kot na ravni države. »Še naprej poskušamo servisirati gospodarstvo in prijavljene v evidencah zavoda čim bolj usposobiti, da bi najbolj ustrezali zahtevam delodajalcev,« je povedal Kopavnik.