Program letošnjega 55. Mednarodnega srečanja pisateljev je predstavila predsednica slovenskega PEN-a Tanja Tuma. / Foto: Igor Kavčič

Predstavljajte si vse ljudi ...

Besede ene najbolj znanih mirovniških pesmi Imagine Johna Lennona so dale tudi naslov eni izmed tem, o katerih bodo pisatelji in pisateljice razpravljali na letošnjem 55. Mednarodnem srečanju pisateljev na Bledu. V živo ali na spletu se ga bo udeležilo okrog osemdeset članov iz štiridesetih centrov PEN po vsem svetu.

Uvodni dogodek 55. blejskega srečanja in 10. festivala Obrazi miru bo v ponedeljek ob 19. uri v Cankarjevem domu literarni večer z naslovom Pogum Mjanmara, na katerem bo gostja Ma Thida, mjanmarska pisateljica in aktivistka, osebna zdravnica nekdanje predsednice vlade Aung San Su Či. Pogovor z njo boi vodila Nina Jerman, prevode besedil pa brala Draga Potočnjak. Tudi sicer bo letošnji poudarek srečanja položaj pisateljev in pisateljic v Mjanmaru, Ukrajini, Belorusiji, Palestini, Mehiki, na Kubi, v Čilu in Bosni in Hercegovini.

Na dveh okroglih mizah, namenjenih tudi širši javnosti, bo tekla beseda o vprašanju družbene ureditve, ki zagotavlja mir – izhodišče je že omenjena pesem Imagine Johna Lennona – in vprašanju resnice v književnosti.

Blejsko srečanje je tesno zvezano z delovanjem enega izmed štirih odborov Mednarodnega PEN-a – Pisatelji in pisateljice za mir. »Lani izvoljeni novi predsednik odbora, Germán Rojas iz Čila, je odbor iz precej evrocentrične pozicije obrnil v ostali svet,« je na novinarski konferenci povedala Tanja Tuma, predsednica slovenskega PEN-a, ter hkrati poudarila: »Vrata odbora so se odprla vsem centrom PEN po svetu, na letošnjem srečanju bo tako osemdeset udeležencev iz štiridesetih centrov PEN. Tudi zato bo sestanek odbora hibriden in zaprt za javnost, saj bodo z nami tudi delegati, ki bi jih zaradi udeležbe v matičnih deželah preganjali. Okrog šestdeset delegatov bo prišlo na Bled, drugi bodo sodelovali po spletu.« Več delegatov žal ni uspelo dobiti vizuma za vstop v območje EU. Veseli pa jih, da bo prisoten Kuerban Sainaimujiang iz Ujgurskega PEN-a, profesor, ki živi v izgnanstvu v Turčiji.

Festival Obrazi miru

»Letos srečanje prvič poleg uradnih jezikov Mednarodnega PEN-a, angleščine, francoščine in španščine, poteka tudi v slovenščini. PEN si tudi sicer prizadeva za enakopraven položaj vseh jezikov, tudi avtohtonih,« poudarja Tanja Tuma. Ob uradnem odprtju 55. srečanja pisateljev v Hotelu Park na Bledu bo Tajda Lekše udeležence začarala s poetičnim recitalom v 13 različnih jezikih.

Slovenski center PEN tudi letos v okviru blejskega srečanja organizira 10. festival literature za mir Obrazi miru. Ta bo 17. in 18. maja potekal na šestih lokacijah: v Mestni knjižnici Kranj, Knjižnici Blaža Kumerdeja Bled, kulturni rezidenci Mežnarija pri Kapelci nad Kropo, dvorani Marjance Ručigaj v Trzinu, dvorani PEN in Mestni hiši v Ljubljani. Namen festivala je odpreti širši prostor za govor o miru, ponuditi načine za ozaveščanje o vrednoti miru za vse generacije ter spodbujati zavest, da prav vsi v družbi lahko prispevamo k miru.

Ob moderatorjih, kot so Boris A. Novak, Tone Peršak, Ifigenija Simonović, Pia Prezelj in Barbara Pogačnik, bodo v pogovorih aktivno sodelovali gostujoči literati, udeleženci srečanja. V Mestni knjižnici Kranj bodo recimo ob glasbi Andraža Poliča predstavili tudi antologijo latinskoameriške poezije Resistir.

V sklopu srečanja bo potekala tudi že tradicionalna okrogla miza Alpe-Jadran za mir, ki jo bo vodil odbornik slovenskega PEN-a Janez Stergar, kot sogovornike pa bo povabil goste iz zamejstva.

Zanimiv bo sredin večer v dvorani PEN v Ljubljani na temo vojne v Ukrajini, na katerem bo Olha Mukha vodila razpravo s pesnicama Halyno Kruk in Iryno Starovoyt ter državnim sekretarjem Vojkom Volkom, naslednji dan pa se bo Adrijan Bakič z mehiškim novinarjem Albertom Escorcio pogovarjal o problemih lažnih novic, s katerimi se vse pogosteje srečujemo novinarji.

V okviru Mednarodnega PEN-a poteka projekt Tomorrow's Club, s katerim bi v organizacijo radi privabili mlade avtorje. Glavni dogodek skupaj z nagrajenci natečaja Pišemo in rapamo za mir bo pred Mestno hišo v Ljubljani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 28. november 2008 / 07:00

Vinjete ogrožajo avtocestni program

Prometni minister ni želel tvegati z nepremišljeno podražitvijo vinjet. Nujen je vzdržni sistem cestninjenja.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 25. februar 2017 / 20:42

V Vincarjih brez nepravilnosti

Nadzor komunalne naložbe v Vincarjih, kjer je bila gradnja končana leta 2012, je pokazal, da pri evropsko podprtem projektu ni bilo nepravilnosti.

Cerklje na Gorenjskem / sobota, 25. februar 2017 / 19:30

V Domu Taber po novem direktorica

V Domu Taber je Zdravka Kastelica na položaju direktorja nasledila Elizabeta Pristav Bobnar.

Zanimivosti / sobota, 25. februar 2017 / 19:26

Kranj in grofje Celjski

Kako je bila videti cerkev, ki je stala na mestu današnje, za zdaj ni mogoče natančneje ugotoviti. Tudi podoba današnje cerkve ni povsem taka, kakršna se je kazala po gradnji v prvi polovi...

Nasveti / sobota, 25. februar 2017 / 19:25

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

GG Plus / sobota, 25. februar 2017 / 19:22

Podmaršal Joža Tomše – še en dokaz slovenske vojaške nadarjenosti

Joža Tomše, ki se je rodil 20. februarja 1850 na Poljšici pri Podnartu, je bil eden od kar velikega števila nadvse uspešnih Slovencev, ki so se izkazali v avstro-ogrski vojaški službi. Nje...