Skriti svet avtizma (2)
»Za izboljšanje pogojev nas čaka še veliko dela, tako pri zagotavljanju podpore in pomoči posameznikom z avtizmom in njihovim družinam kot tudi pri ozaveščanju in opolnomočenju družbe, da bomo ustvarili pogoje, v katerih se bodo ti posamezniki lahko izrazili in našli svoje mesto.«
Na letnem posvetu z naslovom Skriti svet avtizma, ki je potekal v organizaciji Glasbenega centra DO RE MI, so udeleženci prisluhnili tudi univ. dipl. psihologinji, certificirani psihoterapevtki, predavateljici in supervizorki v usposabljanju Nevenki Nakrst. Njeno predavanje je imelo naslov Čud(ež)ni svet avtizma.
Nevenka Nakrst o sebi pravi, da se, odkar se zaveda svojega obstoja, sprašuje o človeštvu in smislu ter opazuje sebe in druge. Ta radovednost jo je usmerila na življenjsko pot, po kateri hodi. Skoraj 15 let je bila zaposlena na različnih področjih v socialnem varstvu (zasvojenost, duševno zdravje, zaposlitvena rehabilitacija, avtizem). Zadnjih nekaj let je posvetila zagonu prvega centra za mladostnike in odrasle z Aspergerjevim sindromom. Do konca leta 2019 je vodila projekt Zveze NVO za avtizem Slovenije in Razvojni socialnovarstveni program Društva ASPI. V tem času je bila tudi odgovorna urednica revije Vox Alia, ki jo ustvarjajo osebe z avtizmom. Sedaj deluje v zasebni praksi v Domžalah in se posveča razvijanju prilagojene individualne podpore nevrorazličnim posameznikom ter nudenju celovite podpore družini in drugim sopotnikom v svetu avtizma.
»Na posvetu sem sodelovala na povabilo Nuše Piber, ki si že vrsto let prizadeva za enakovredno vključitev otrok z avtizmom v glasbene šole. S ponosom spremljam njeno delo in prizadevanja ter žal tudi opažam, na koliko ovir naleti na svoji poti. Razumem te prepreke in zato sem v svoj naslov umestila besedico čudno. Svet avtizma je vsekakor nenavaden in brez poglobljenega razumevanja delovanja posameznika z avtizmom hitro in krivično naredimo zaključke o njegovi čudnosti. Vsi, ki nas je svet avtizma nagovoril, ga raziskujemo in poskušamo razumeti, pa na poti do stika s temi posamezniki naletimo na številne čudeže. Udeležence posveta sem želela povabiti, naj vztrajajo v iskanju stika, ohranjajo upanje in se med seboj povezujejo. Na tak način skupaj lahko gradimo svet, ki bo varnejši, prijaznejši in bolj vključujoč za posameznike z avtizmom in njihove družine. Vemo, da so močni posebni interesi značilnost oseb z avtizmom. Preokupiranost z neko temo je lahko moteča, po drugi strani pa lahko predstavlja ravno tisti potrebni most za srečanje in stik. Glasba je čudovit primer tega, kar smo lahko videli med nastopajočimi na posvetu. Glasbeni center DO RE MI predstavlja zgled in primer odlične prakse vključevanja posameznikov z avtizmom,« je pojasnila Nevenka Nakrst.
Z osebami z motnjami avtističnega spektra ima veliko izkušenj. Na vprašanje, kako so vključene v družbo, odgovarja: »Na srečo ni vsaka oseba z avtizmom avtomatično izključena iz družbe. V zadnjem desetletju, ko sem tudi sama bolj dejavna na tem področju, spremljam nekaj čudovitih življenj. Vidim zadovoljne učence, ki se uspešno šolajo, so vključeni v dijaški dom, so diplomirali (tudi z odliko), se zaposlili, si ustvarjajo družine, so enakovredni člani naše družbe oziroma nekateri tudi zelo pozitivno izstopajo in ogromno doprinesejo ravno zaradi posebnosti, ki so del avtizma. Torej ni vse črno in brezupno. Zaradi narave svojega dela se žal pogosteje srečam s tistimi na drugi strani. Pri meni terapevtsko pomoč običajno poiščejo družine, ki so v stiski, in eden od razlogov za stisko je tudi izključenost oziroma težave pri vključevanju v družbo. Za izboljšanje pogojev nas čaka še veliko dela, tako pri zagotavljanju podpore in pomoči posameznikom z avtizmom in njihovim družinam kot tudi pri ozaveščanju in opolnomočenju družbe, da bomo ustvarili pogoje, v katerih se bodo ti posamezniki lahko izrazili in našli svoje mesto.«
(Se nadaljuje)