Koroška pesem prek meja
Na vrsti so zadnje prireditve v okviru Koroških kulturnih dni v Ljubljani. Jutri, 15. aprila, ob 19. uri bo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani koncert Koroška pesem prek meja. Nastopila bosta Mešani pevski zbor Sele pod vodstvom mag. Romana Verdela in tamburaši iz Loč, ki jih vodi Erika Wrolich. Vstopnice po deset evrov so na voljo pri blagajni Cankarjevega doma, lahko pa jih naročite tudi na elektronski naslov natasa.stergar@guest.arnes.si.
V nedeljo, 16. aprila, bosta v Mini teatru v Križevniši ulici 1 v Ljubljani kar dve predstavi komične igre Frana Milčinskega Butalci, ki jo igrajo člani Teatra Srce Slovenskega prosvetnega društva Srce iz Dobrle vasi pod vodstvom režiserja Vida Sodnika. Prva predstava bo ob 10. uri, druga pa ob 11.30.
Koroški kulturni dnevi bodo končani v torek, 18. aprila, ko bo ob 18. uri v Galeriji Družina v Ljubljani zaprtje razstave del Zorke L. Wiess z naslovom Soočanja. Na zaprtju razstave bo za kulturni program z izborom koroških pesmi poskrbel Kvartet klarinetov Godbe ljubljanskih veteranov.
V nedeljo, 16. aprila, ob 11. uri bo na pokopališču v Železni Kapli svečanost v spomin na žrtve nacizma tega območja. Mnogi od njih so pokopani na tem pokopališču. Govornik bo poslanec slovenskega državnega zbora mag. Borut Sajovic. Recitirala bo Mateja Ogris, pel pa bo moški pevski zbor Valentin Polanšek.
Konec marca pa je bil v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu v Ljubljani v okviru Koroških kulturnih dni zanimiv pogovor s predsedniki Slovenskih kulturnih društev, ki delujejo v treh koroških dolinah. O kulturnem delovanju in pogojih zanj so govorili Danijel Mešnik, pred dobrim letom izvoljen predsednik Slovenskega prosvetnega društva Zila – na meji med Ziljsko dolino in Rožem deluje tudi slovensko društvo Dobrač z Brnce –, Marija Weber - Ogris, predsednica Slovenskega kulturnega društva Bilka iz Bilčovsa v Rožu in Martin Kuchling, predsednik Slovenskega prosvetnega društva Lipa iz Velikovca, ki deluje v Podjuni, v najbolj vzhodnem delu dvojezičnega dela Koroške in eno od redkih društev tudi na levem, severnem bregu reke Drave. Zanimivo je, da se vsak od sogovornikov ne le v poklicu, ampak tudi v prostem času ukvarja s kulturo in umetnostjo: Danijel Mešnik ustvarja iz lesa, kamna in kovine, Marija Weber - Ogris piše knjige, tudi učbenike, Martin Kuchling pa prozo.