Prednost domači hrani
Občina Cerklje je skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo in okolje pripravila srečanje z naslovom Gremo po ozimnico k sosednjemu kmetu.
Cerklje – Kot je uvodoma pojasnil Matjaž Kočar iz Ministrstva za kmetijstvo in okolje, ministrstvo redno pripravlja različna regionalna srečanja, na pobudo župana Franca Čebulja pa so tokrat prvič prešli še na občinski nivo. Poudaril je, da se država pomena lokalne samooskrbe s hrano vse bolj zaveda, tudi problematike oskrbe z lokalno hrano v javnih zavodih, ki so vezani na naročanje preko javnih razpisov. »Podatki kažejo, da javni zavodi v Sloveniji za naročanje hrane letno porabijo okoli 120 milijonov evrov proračunskega denarja, ki pa gre večinoma tujim trgovcem. Zakaj ne bi tega denarja obdržali doma in ga plačali lokalnim kmetom in predelovalcem? Ker javni zavodi potrebujejo večje količine, je tu ključnega pomena povezovanje pridelovalcev,« je poudaril Kočar in dodal, da ni res, da je slovenska hrana predraga.
Župan Franc Čebulj je med drugim povedal, da je glavni namen srečanja spodbuditi povezavo med lokalnimi kmeti in potrošniki , izboljšati sodelovanje med različnimi subjekti ter da na občini načrtujejo vzpostavitev lokalne tržnice, ki bi svoje prostore našla pred kmetijsko zadrugo. Posveta se je udeležilo sedemdeset udeležencev, med njimi veliko lokalnih kmetov. Med drugim (sodelovalo je dvanajst razpravljavcev) so prisluhnili Roku Poličniku iz Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj, ki je govoril o pomenu sveže lokalno pridelane hrane za naše zdravje in smernicah zdravega prehranjevanja, Erika Kobal iz Območne obrtno-podjetniške zbornice Kranj je predstavila koristi lokalne hrane za gostince, kmetijska svetovalka Mojca Povšnar Starman trenutno proizvodnjo hrane v občini Cerklje in možnosti v prihodnje, izkušnje v vključevanju lokalnih pridelovalcev hrane v šolsko prehrano pa sta predstavili ravnateljica OŠ Davorina Jenka Cerklje Damijana Božič – Močnik in vodja šolske prehrane Renata Flander. Zbrani so si bili enotni, da je lokalni hrani treba posvetiti več pozornosti, zato bo ključno sodelovanje in povezovanje.
Občina Cerklje bo v prihodnje organizirala predavanja na temo pridelave in uporabe lokalne hrane. Predvidoma konec januarja bomo pripravili praktično srečanje za kmete. Medse bodo povabili primere dobrih praks, ki se že izvajajo na Gorenjskem, in domače kmete, ki so vključeni kot kooperanti drugih kmetijskih zadrug.