Lanske podelitve Einspielerjeve nagrade so se udeležili tudi člani konsenzne skupine Bernard Sadovnik, dr. Marjan Šturm in predsednik Heimatdiensta dr. Josef Feldner (prvi z leve). Feldner je povedal, da je bila njegova mati rojena na Prevaljah v Sloveniji.

Nagrajeni zagovorniki sožitja

Na to temo in na zagotavljanje pravic narodnostnih skupnosti, kot v Avstriji uradno imenujejo manjšine, so uglašeni zadnji aktualni pogovori v Domu prosvete v Tinjah/Tainach, na katerih sodelujejo ugledni predstavniki slovenske in avstrijske politike in pravne stroke. Čast prvega gosta je v začetku meseca pripadla slovenskemu ministru za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Boštjanu Žekšu, ki je odgovarjal na vprašanje, kaj pričakuje Slovenija od Slovencev na Koroškem in kaj mora storiti Avstrija za zagotovitev položaja, ki ga jim zagotavljata avstrijska ustava in zakoni. Slovenci so se zdesetkali in na to Avstrija ne more biti ponosna, je povedal slovenski minister. Zato od Avstrije pričakuje vzpostavitev sistema, ki bo omogočal manjšini normalno delovanje in razvoj. Manjšinsko vprašanje namreč ne sme biti šele takrat, ko manjšine ne bo več, je v razpravi dejal nekdanji predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Jože Wakounig. Teodor Domej, ki je na Koroškem odgovoren za dvojezični pouk na srednjih in strokovnih šolah, pa je menil, da s sovraštvom slovenščina na Koroškem ne bo obstala. Med gosti pogovorov v Tinjah bo tudi predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Gerhart Holzinger. Prav zaradi odločitev ustavnega sodišča, na katerega se zaradi kršenja Avstrijske državne pogodbe in zakonov pritožuje predvsem celovški odvetnik mag. Rudi Vouk, je bilo na Koroškem že postavljenih nekaj novih dvojezičnih krajevnih tabel, v kratkem pa naj bi jih postavili še nekaj.

V duhu sožitja in spoštovanja med narodoma, ki živita na Koroškem, podeljujeta Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza od leta 1988 naprej Einspielerjevo nagrado, ki jo prejemajo predstavniki večinskega naroda za zasluge pri delovanju v dobro narodnostnega in jezikovnega miru in sožitja na Koroškem. Lani je prejel nagrado predsednik Gospodarske zbornice Koroške, letos pa jo bodo podelili Beltramu Karlu Steinerju za vztrajno zavzemanje za Koroško brez meja, za nastopanje proti koroškim predsodkom in za krepitev slovenske narodne skupnosti v smislu vseavstrijske kulture. Nagrado bodo podelili v ponedeljek, 15. novembra, ob 19. uri v Slomškovem domu v Celovcu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 25. junij 2011 / 07:00

Novo znamenje ob obletnici

Ob stavbi letališke policije Brnik bo v četrtek (ob 15. uri) predsednik Danilo Türk odkril novo spominsko znamenje, ki bo spominjalo na dogodke pred dvajsetimi leti.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 13. julij 2015 / 14:06

V Seawayu spet delajo

Na Zgoši so v torek po večmesečnem premoru zaradi stečaja podjetja vendarle spet zagnali stroje. Trenutno je zaposlenih dvajset delavcev, Zincenko upa, da jih bo že jeseni še enkrat toliko.

GG Plus / ponedeljek, 13. julij 2015 / 14:04

Jakob Aljaž in stolp na Triglavu

Duhovnik in skladatelj, župnik na Dovjem Jakob Aljaž je brez dvoma eden najvidnejših svetlih junakov slovenske preteklosti. Rodil se je 6. julija 1845 v Zavrhu pod Šmarno goro, umrl pa je...

Kranj / ponedeljek, 13. julij 2015 / 14:01

Proti podeljevanju koncesij

Pri občinski organizaciji SD Kranj so prepričani, da bi namesto koncesij zasebnim vrtcem morali pospešiti prenovo nekdanjih šol in tako rešiti prostorsko stisko.

Gorenjska / ponedeljek, 13. julij 2015 / 13:58

Pripravljeni na hudo vročino

Iz gorenjskih zdravstvenih domov in jeseniške bolnišnice so sporočili, da kaj večjega obiska pacientov v zadnjih dneh hude poletne vročine v ambulantah niso imeli. Zdravnik Mitja Mohor je dodal še nek...

Kultura / ponedeljek, 13. julij 2015 / 13:52

Dve svetovni vojni v eni razstavi

V Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici so prejšnjo soboto odprli novo stalno razstavo z naslovom Bohinj in Bohinjci 1914–1918, 1941–1945.