Potrebujejo večjo plezalno steno
Dobrodelni dogodek za dograditev plezalne stene v Osnovni šoli Železniki je naletel na dober odziv. Do minulega četrtka so zbrali dobrih štiri tisoč evrov, zbiralna akcija pa se nadaljuje.
Železniki – V želji pospešiti zbiranje prispevkov za dograditev plezalne stene v šolski telovadnici so minulo sredo v Železnikih pripravili dobrodelni dogodek s predstavitvijo uspešne in bogate zgodovine športnega plezanja v Selški dolini in okoliških krajih. Dogodek je v sodelovanju z Osnovno šolo (OŠ) Železniki priredila iniciativa plezalcev Selške doline na čelu s trenerjem in nekdanjim selektorjem članske reprezentance v športnem plezanju, sicer pa učiteljem športa Alešem Jensterlom. Kot je pojasnil, se je v sklopu dobrodelne akcije do vključno četrtka na transakcijski račun OŠ Železniki nateklo dobrih štiri tisoč evrov. V glavnem so jih prispevali občani, plezalci in starši učencev. Nadejajo se tudi donacij podjetij, kjer pa je postopek daljši in jih tako pričakujejo do konca aprila. Prvo donacijsko pogodbo s podjetjem so sicer že podpisali.
Zbiralna akcija se nadaljuje, saj poleg 15 tisoč evrov, ki jih je za plezalno steno že zagotovila Občina Železniki v participativnem proračunu, za kakovostno dograditev potrebujejo približno še enkrat toliko denarja. Prispevek je še vedno mogoče nakazati na transakcijski račun Osnovne šole Železniki (Otoki 13, 4228 Železniki): SI56 0134 6603 0688 178, sklic: SI00 2-0006040, namen: Donacija plezalna stena. Kot smo že poročali, se je potreba po dodatnih plezalnih površinah pokazala, ko so plezalci zaradi gradnje zadrževalnika vode izgubili naravno plezališče pod Sušo, ki ni bilo izjemnega pomena le za lokalno plezalno sceno, temveč tudi širše, saj so se na njem urili tudi nekateri najuspešnejši slovenski športni plezalci.
Sredin dobrodelni dogodek se je začel v telovadnici, kjer so otroci na plezalni steni pokazali svoje spretnosti. Interes za plezanje je velik, saj ga pod vodstvom Jensterla redno obiskuje kar štirideset učencev. Kot je pojasnil, je bila stena opremljena za začetnike, zato boljši plezalci pogrešajo več oprimkov in bolj razgibano steno, zaradi česar jo želijo dograditi. Učence sta pri vadbi poleg Aleša Jensterla vodila še njegov brat Franci Jensterle s partnerico Sabino Sovinc, ki veljata za vrhunska športna plezalca v težavnostnem plezanju v skali. Vadbo učencev je s komentarji pospremila nekdanja varovanka Aleša Jensterla, nekoč vrhunska športna plezalka Natalija Gros Kunaver, ki je veliko trenirala v plezališču pod Sušo. »Takšna plezališča so zelo dobrodošla za lokalno skupnost. Plezalci, ki so prerasli steno v tej telovadnici, bi v toplih dneh lahko vadili pod Sušo. Ker to ni več mogoče, je dograditev te stene še toliko bolj pomembna,« je poudarila Gros Kunaverjeva, ki je obljubila, da bo po zaključku projekta in dograditvi stene tudi sama splezala po njej. Povabilu na dogodek se je odzvala še ena nekdanja vrhunska plezalka, Maja Štremfelj (prej Vidmar).
Na drugem delu dogodka v kulturnem domu v Železnikih so si obiskovalci ogledali nagrajeni film o plezanju Grosove z naslovom Magnezij in čokolada. Soustvarjalec lokalne plezalne scene Jernej Hudolin pa je spregovoril o začetkih prostega športnega plezanja na Selškem in pomenu plezališča pod Sušo, ki je s težkimi smermi prispevalo k uspehom športnih plezalcev Selške doline in Škofje Loke z okolico.