Za zaščito pred klopi se v naravo odpravimo v svetlih oblačilih z dolgimi rokavi, odkrite dele telesa premažemo s snovmi, ki odganjajo mrčes (repelenti). Po vrnitvi oblačila operemo in opravimo temeljit pregled telesa. / Foto: Gorazd Kavčič

Majhna žival, velike težave

V Sloveniji je najpogostejša nalezljiva bolezen, ki jo prenašajo klopi, lymska borelioza, druga najpogostejša bolezen, proti kateri pa se lahko zaščitimo s cepljenjem, je klopni meningoencefalitis (KME).

Delež cepljenih proti KME je v Sloveniji nizek. Glede na poročila o izvajanju cepljenja ocenjujejo, da se redno cepi le okrog sedem odstotkov prebivalstva.

Če pri pregledu telesa opazimo klopa, ga čim prej previdno odstranimo. Klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo. Če deli klopa ostanejo v koži, tudi te čim prej odstranimo. Za odstranjevanje klopov ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil.

Kranj – »Lani je bilo v Sloveniji 4007 prijav okužb z lymsko boreliozo, zbolelo je 2209 žensk in 1798 moških. Najvišje prijavne stopnje so bile v goriški statistični regiji, sledili sta Gorenjska in Koroška. Najvišja incidenca je bila pri predšolskih otrocih ter pri odraslih med 45. in 74. letom starosti. Tveganje za okužbo je največje od februarja do novembra,« je povedala Kristina Orožen, dr. med., spec. za javno zdravje, iz kranjske območne enote za nalezljive bolezni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Na Gorenjskem, kot je pojasnila, je bilo prijav lymske borelioze v lanskem letu 831. »Med upravnimi enotami (UE) je bila najvišja prijavna stopnja zabeležena v UE Jesenice, najnižja pa v UE Tržič. Med gorenjskimi občinami je bila najvišja v občini Radovljica, najnižja pa v občini Tržič.«

Lani na Gorenjskem šestindvajset prijav KME

Druga najpogostejša bolezen, ki jo v Sloveniji prenašajo klopi, je klopni meningoencefalitis. »V zadnjih desetih letih je bilo v Sloveniji v povprečju 250 prijav KME letno, lani je bilo v Sloveniji 126 prijav, zbolelo je 59 žensk in 67 moških. Največ obolelih je bilo v primorsko-notranjski statistični regiji, sledita Koroška in Gorenjska. Najvišje prijavne stopnje smo beležili pri osebah, starejših od 55 let.«

Na Gorenjskem so lani zabeležili 26 prijav KME. »Največ na območju UE Tržič, najmanj pa v UE Kranj. Med občinami prednjači občina Gorenja vas - Poljane, kjer smo v lanskem letu imeli drugo najvišjo prijavno stopnjo. Še višja je bila v občini Jezersko, kjer pa je zaradi majhnega števila prebivalcev podatek manj poveden. V sedmih gorenjskih občinah lani ni bilo prijavljenih okužb s KME (Cerklje, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Šenčur, Žiri in Žirovnica),« je pojasnila sogovornica.

Cepljenje proti KME

V Sloveniji je cepljenje proti KME obvezno le za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu, npr. gozdarji in lovci, ali pri praktičnem pouku, priporočajo pa ga vsem osebam od enega leta starosti naprej. »Cepljenje poteka v ambulantah za cepljenje na vseh območnih enotah NIJZ in pri izbranih zdravnikih. Cepivo je zelo učinkovito in varno. Neželeni učinki so večinoma blagi in prehodni.« Za zaščito pred KME, kot pojasni Kristina Orožen, so potrebni trije odmerki cepiva proti KME (osnovno cepljenje), in sicer drugi odmerek od enega do tri mesece po prvem in tretji odmerek od pet do dvanajst mesecev po drugem. »Zaščita se vzpostavi približno 14 dni po drugem odmerku. Zaradi postopnega upadanja zaščite po osnovnem cepljenju so potrebni poživitveni odmerki, prvi po treh letih, naslednji pa na pet let. Zaradi slabšega imunskega odziva so pri osebah, starejših od 60 let, priporočljivi poživitveni odmerki na tri leta. Ker se približujemo toplemu delu leta, ko so klopi aktivni, se lahko uporabi t. i. pospešena shema cepljenja.«

V Sloveniji je od leta 2019 v program cepljenja uvedeno cepljenje proti KME za otroke, ki v tekočem letu dopolnijo eno leto starosti, in odrasle, ki dopolnijo 49 let, ter za t. i. zamudnike. »Zamudniki so otroci, rojeni v letu 2016 ali kasneje, in tisti odrasli, ki so dopolnili 49 let v letu 2019 ali kasneje. Ta cepljenja krije obvezno zdravstveno zavarovanje,« je še pojasnila Kristina Orožen.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 19. november 2009 / 07:00

Kratek izlet na Planico

S Križne Gore je na Planico le dobre pol ure hoje. Izlet je primeren tudi za družine z majhnimi otroki.

Objavljeno na isti dan


Gorje / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

O delitvi posebna komisija

Župan Gorij Peter Torkar je imenoval komisijo, ki naj bi zbirala predloge, zahteve in mnenja o delitvi premoženja z blejsko občino.

Gospodarstvo / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Domel se postavlja na noge

Doslej ocenjena škoda dosega 9,4 milijona evrov. Kupcev niso izgubili.

Prosti čas / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Umrl je Toše Proeski

Za Makedonijo se je svet ustavil. Toše Proeski, njihov glasbeni ambasador, pop ikona, otrok z angelskim glasom je v sedemindvajsetem letu starosti v torek zjutraj na kraju prometne nesreče umrl. Maked...

Kranj / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

V nedeljo volimo predsednika države

V nedeljo se bodo ob sedmih zjutraj po vsej državi odprla volišča, kjer bomo državljanke in državljani volili predsednika Slovenije.

Splošno / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Planinski dnevnik

Uslužbenci Gornjesavskega muzeja Jesenice so se povzpeli na Triglav.