Stolp, vlak in konji
Novi razgledni stolp, cestni električni vlak in projekt Zeleni konji so tri večje letošnje pridobitve v Arboretumu Volčji Potok.
Arboretum je lani obiskalo 306 tisoč ljudi, največ v maju in decembru, kar je plod novih zamisli in uresničenih idej, da se v parku vedno nekaj godi. Arboretum je postal pomemben kraj za sproščene sprehode, za kulturne dogodke in cilj mnogim turistom.
Volčji Potok – Galerija Janeza Boljke v Arboretumu Volčji Potok je nedavno gostila letno novinarsko konferenco.
Direktor Arboretuma Aleš Ocepek je uvodoma spregovoril o preteklih dosežkih. Izvedeli smo, da je za javnim zavodom uspešno leto. Lani so s pomočjo ministrstva za kulturo izpeljali nekaj večjih investicij. Poleg tega, da so očistili dvoje jezer, so k Jezeru rdečega javorja uredili še dostop za otroke. V letošnjem letu bodo v njem zacveteli tudi živobarvni lokvanji. Najnovejša pridobitev je novi razgledni stolp, ki so ga postavili na grajski hrib, kjer so sicer ostanki močnega zidovja, ki se sedaj s stolpa prav lepo vidijo, lepo pa je seveda vidna tudi širša okolica parka. Realizirali so tudi nakup cestnega električnega vlaka, ki je zamenjal starega na dizelski pogon. V treh odprtih vagonih lahko vlak sprejme do šestdeset potnikov, ima tudi dve prilagojeni mesti za potnike na invalidskih vozičkih. Investicija je stala slabih 360 tisoč evrov z DDV, nakup je sofinanciralo ministrstvo za okolje in prostor s sredstvi Sklada za podnebne spremembe.
Park je lani obiskalo 306 tisoč ljudi, največ v maju in decembru, zelo pa so ponosni tudi na priznanje za vrtno odličnost, kar Arboretum uvršča med 27 najlepših rožnih vrtov v Evropi. Priznanje je podelila Svetovna zveza vrtničarskih društev.
Tri zelene skulpture
V nadaljevanju je Melita Miš Strgar predstavila raznolik program prireditev s poudarkom na spomladanski razstavi tulipanov in omenila tudi evropsko mladinsko floristično tekmovanje, ki ga bo avgusta gostil Arboretum. Marija Magdalena Kregar, arhitektka razglednega stolpa, je razložila, kako je jekleni desetmetrski stolp dobil sedanjo podobo, direktor Kulturnega doma Franca Bernika Domžale Jure Matičič pa je predstavil program Koncertov v rozariju in izhodišča za program filmskih večerov v juliju in avgustu. O letošnji novosti, zeleni skulpturi treh konjev v različnih položajih, pa je spregovoril njen avtor Jure Bogataj, ki sicer prihaja iz škofjeloškega podjetja GREENmodul, Freising. Skulpture so po vsej površini ozelenjene z živimi rastlinami. Najvišja je visoka pet metrov. Gre za projekt, ki je nastajal več let, je pa sedaj prvi tovrstni v tem koncu Evrope, ne le v Sloveniji, ter predstavlja svetovno novost na področju hortikulturnega oblikovana v prepletu z vizualno umetnostjo. Proces izdelave povezuje krajinske snovalce, vizualne umetnike, vrtnarje in inženirsko stroko za izvedbo. Projekt Zeleni konji bo v parku na ogled od junija naprej.
Matjaž Mastnak je med drugim na kratko dodal še nekaj o drevesih za prihodnost, saj se bo glede na podnebne spremembe moral spremeniti sortiment v javnih nasadih, Mateja Račevski pa je ob koncu tiskovne konference predstavila še projekt 50 posebnih dreves za otroke in družine, ki je namenjen spoznavanju dreves v Arboretumu Volčji Potok.