Odprta vrata delovnega centra
Ob dnevu odprtih vrat v škofjeloški enoti Varstveno delovnega centra Kranj so letos res lahko na široko odprli vrata in vanjo povabili obiskovalce, saj so od junija v novih, večjih prostorih.
Škofja Loka - Prej so bili nastanjeni v starološkem gradu. »Tam smo prebivali 27 let, bili smo v gneči, ob slabem vremenu smo morali vedno imeti prižgane luči, strop nam je puščal in se povešal … Ampak smo zdržali in v novih prostorih nam je zelo lepo,« je povedala Jana, dolgoletna varovanka VDC v Škofji Loki. Junija letos so se namreč preselili v pred dvema letoma izpraznjene in letos prenovljene prostore nekdanje srednje šole za slepe in slabovidne.
»Naložba še ni povsem končana. Preselil se je dnevni center, medtem ko bodo prostori enote za težje prizadete varovance (za deset oseb) in bivalne skupnosti (za 24 oseb) urejeni pozneje. Projekti so oddani, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve nam zagotavlja, da se bo to zgodilo prihodnje leto,« je povedala direktorica VDC Kranj Mirjana Česen. Vodja škofjeloške enote Andreja Vršič, ki je vodenje enote prevzela, ko so bili z varovanci še v gradu, pa je dodala: »Z varovanci vred smo nadvse veseli, da se nam je uspelo preseliti v nove prostore, kjer so delovne razmere bistveno boljše.«
Ob dnevu odprtih vrat, ki so ga hkrati pripravili v vseh treh enotah VDC Kranj, torej v Škofji Loki, Kranju in Tržiču, so goste pozdravili s kulturnim programom varovancev, navzoče pa je zabavala pevka Tanja Žagar. Ko so se obiskovalci sprehodili skozi delavnice, so imeli priložnost videti, kako nastajajo različni izdelki varovancev, hkrati pa so lahko pod njihovim mentorstvom tudi sami poskusili izdelati katerega od njih. VDC je obiskal tudi župan Igor Draksler s sodelavci. »Danes se v VDC dobro počutim, ker so vrata širše odprta, tukajšnje razmere pa mnogo boljši od prejšnjih v gradu. Ustrezna se mi zdi tudi zamenjava namembnosti programa v nekdanji srednji šoli slepih in slabovidnih z drugim in pričakujem, da bo naložba v VDC kmalu dokončana,« je dejal Draksler in dodal, da sta za takšno ureditev razmer v škofjeloški enoti potrebna domala dva njegova mandata. Z rešitvijo so zelo zadovoljni tudi starši varovancev. Stane Kuhar, predsednik sveta staršev VDC Kranj, pravi, da so se za to trudili mnogi posamezniki, svoje veselje pa deli z vsemi varovanci. V škofjeloški enoti je tudi njegova hči Stanka, ki komaj čaka na ureditev bivalne skupnosti. »Kdove koliko časa bova z ženo še lahko zanjo skrbela doma. V bivalni skupnosti pa bo zanjo poskrbljeno tudi potem, ko naju ne bo več, saj doma v tem primeru ne bi mogla samostojno živeti,« je dejal, zadovoljen, da so do novih prostorov prišli kolikor toliko poceni.