Mond na vrhu Šmarjetne
Na šestem turnirju za državno prvenstvo v taroku je na Šmarjetni nad Kranjem igralo 138 tarokistov iz vse Slovenije. Tarokisti Merkurja zadnja leta najboljši.
Sobota sredi junija je bila na Šmarjetni gori nad Kranjem v znamenju igranja taroka. Na vrtu pred hotelom, v celotnem prostoru restavracije, na zimski terasi, skratka povsod, kjer so se eden nasproti drugega posedli po trije tarokisti, so na mizo padale karte. Predhodni vrvež in ugotavljanje, kdo igra s kom za katero mizo, je potihnil, ko je na velikem platnu računalnik začel odštevati čas. Uro in pol igranja za 21 partij taroka. Ne, tokrat ni šlo zgolj za družabno igro s kartami, s katero bi si 137 ljudi za 46 mizami krajšalo čas. Domači tarokisti iz Športnega društva Merkur Naklo, kjer delujejo kot ena od sekcij, so pripravili šestega od skupno desetih turnirjev za državno prvenstvo v taroku. Poleg prvenstva so tu še ekipna in pokalna tekmovanja ter masters, zaključni turnir ob koncu leta.
»V prvem krogu se udeleženci glede na razvrstitev na aktualni lestvici za državno prvenstvo porazdelijo v tri skupine. V trojkah igrajo iz vsake po eden,« pravila razlaga Bojan Makovec, predsednik Merkurjevih tarokistov, tudi sam odličen igralec taroka, lanski skupni zmagovalec, odličen v pokalu in na mastersu ter na večni lestvici zadnjih štirih, petih let zagotovo najboljši v Sloveniji. Po končanem krogu zmagovalec dobi 2 točki, drugi 1 in zadnji pol točke. Ob razvrstitvi na začasno lestvico šteje tudi dosežena razlika v prvi partiji taroka. V drugem krogu igrajo med seboj tisti z vrha, s sredine in spodnjega dela lestvice in si po uri in pol spet enako razdelijo točke za zmago. In v tretjem ter četrtem krogu spet podobno. »Tako se na turnirju igralci precej pomešamo med seboj, tak način pa je tudi zagotovilo, da do konca igraš resno in ne vržeš puške v koruzo po morebitnem začetnem neuspehu saj si z dobro zadnjo igro lahko pridobiš še kaj več tako imenovanih »rang« točk.« Po šestih sedmih urah so na Šmarjetni dobili končnega zmagovalca Milana Ajdiška iz Tarok kluba PIK Trebnje, kljub nekoliko slabši tokratni uvrstitvi pa na letni lestvici še vedno vodi Merkurjevec Marko Podvršnik.
V Sloveniji je v krovno Tarok zvezo vključenih 20 klubov (z Gorenjskega poleg Merkurja še tarokisti Huje Kranj in Kavalir z Bleda. Najboljši tarokisti prihajajo iz Merkurja, kjer se je sekcija tarokistov začela razvijati pred petimi leti, zasluge za to pa gre v veliki meri pripisati sedanjemu predsedniku uprave Binetu Kordežu in nekdanjemu prvemu v Merkurju Jakobu Piskerniku. Slednji je velik ljubitelj taroka in tudi hodi na turnirje. V Merkurju pri dunajskem podjetju Piatnik vsake toliko časa naročijo tarok karte s svojim znakom na hrbtni strani. Ni čudno torej, da so to najbolj igrane karte v Sloveniji.