Predsednik Sveta slovenskih organizacij iz Trsta Drago Štoka, predsednik Slovenskega kulturnega središča Planika Kanalska dolina Rudi Bartaloth in vodja urada slovenske vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorko Pelikan na eni od slovenskih prireditev na Trbižu.

Med sosedi 57

Ko je v začetku septembra tudi predsednik italijanske republike Giorgio Napolitano podpisal odlok o veljavnosti zaščitnega zakona za Slovence v 32 občinah Furlanije - Julijske krajine, Slovenci upajo na dejansko izboljšanje njihovega položaja. Tudi predstavniki večine občin z narodnostno mešanega območja so povedali, da bodo v različnih oblikah in z različnimi postopki postavili cestne table, smerokaze in druge javne napise v slovenskem jeziku oziroma v narečju. Institucionalnemu paritetnemu odboru za vprašanja slovenske manjšine, ki deluje na osnovi 3. člena zaščitnega zakona, so predstavniki večine občin povedali, da bodo zagotovili »vidno« dvojezičnost. Predsednik Slovenskega kulturnega središča Planika za Kanalsko dolino Rudi Bartaloth je dejal, da bo o dejanskem položaju Slovencev v Italiji več znanega po razpravi deželnega sveta o posebnem deželnem zakonu za slovensko manjšino. Novi župan Trbiža Renato Carlantoni je po pisanju Primorskega dnevnika predsedniku paritetnega odbora Bojanu Brezigarju povedal, da bodo v občini še naprej podpirali večjezičnost (italijanščina, furlanščina, slovenščina in nemščina) in nadaljevali politiko prejšnjega župana Franca Baritussija, ki je v svojem mandatu zagovarjal večjezičnost in večkulturnost. To je dokazoval tudi z udeležbo na večini prireditev, ki jih je organiziralo Slovensko kulturno središče Planika. Slovenska kulturno gospodarska zveza iz Trsta, ena od krovnih organizacij Slovencev v Italiji, je sporočila razveseljivo vest, da se zadnje čase vedno več Slovencev odloča za vnovično pridobitev izvirnega slovenskega priimka in imena. Po odobritvi zaščitnega zakona o postopek enostavnejši in brezplačen.

Pomemben dogodek za Slovence v Italiji se je zgodil sredi septembra v Špetru v Benečiji, kjer je po večletnih prizadevanjih začela delovati prvi razred dvojezične nižje srednje šole. Ravnateljica Živa Gruden je po pisanju Novega Matajurja, tednika Slovencev v Videmski pokrajini, vsakemu gostu, ki se je zavzemal za ustanovitev prve dvojezične srednje šole v tem delu dežele Furlanije - Julijske krajine, podarila košarico beneških štrukeljčkov. Žal so na odprtju šole manjkali župan Špetra Tizian Manzini in predstavniki Gorske skupnosti za Brda, Nadiške in Terske doline. Prišli pa so drugi pomembni gostje, med njimi vladni podtajnik Miloš Budin, ki je povedal, da je šolo ustanovilo državno ministrstvo, ki je s tem pokazalo razumevanje za ohranitev slovenskega jezika in kulture. Veliko vlogo pri ustanovitvi dvojezične srednje šole so imeli tudi starši otrok, ki so zahtevali pouk v slovenščini, in deželana šolska uprava. Šoli bo gmotno pomagala tudi dežela Furlanija - Julijska krajina.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 17. maj 2020 / 16:53

Motoriste drugi vozniki pogosto hitro spregledajo

Večletni podatki kažejo, da so nesreče voznikov enoslednih motornih vozil pogostejše ob koncih tedna in v popoldanskem času. Letos krvni davek med vozniki enoslednih vozil večji kot lani.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zvestoba navijačev, dolga desetletja

Polde Strajnar: »Spominjam se, da me oče peljal na prvo tekmo pred 50 leti. Takrat je bil nasprotnik Jeseničanov Partizan. Bilo je še na tribuni brez strehe....

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Postali smo prava hokejska ekipa

Tako pravi predsednik HK Acroni Jesenice Dimitrij Piciga, ki je vodenje kluba prevzel pred začetkom zadnje sezone.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Legenda Boris Čebulj

"Igrali smo s srcem," pravi Boris Čebulj, eden od prve šampionske generacije jeseniških hokejistov, ki so leta 1957 prvič postali državni prvaki.

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Zdaj se hokej igra na višji ravni

Prišel je čas za prenovo hokejske dvorane, pravi nekdanji hokejist Silvo Poljanšek

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Bine še vedno zabija gole!

Legendarni Albin Felc se še ni poslovil od ledu.