Pomni, dolina
Pri obnovljenem Plečnikovem spomeniku v Dolenji vasi je bila minulo soboto slovesnost Pomni, dolina. Spomenik je posvečen 338 padlim borcem in žrtvam fašističnega nasilja iz Selške doline in 19 talcem iz begunjskih zaporov, ki jih je okupator na tem mestu ustrelil pred osemdesetimi leti: 14. julija leta 1943.
Dolenja vas – Tradicionalna slovesnost Pomni, dolina, ki sta jo organizirala Združenje borcev za vrednote NOB Škofja Loka in Krajevna organizacija Združenja borcev za vrednote NOB Železniki, se je zgodila v spomin na ustanovitev Prešernove brigade, slovenski odpor in žrtve okupatorja.
Slavnostni govornik je bil dr. Martin Premk, poslanec Gibanja Svoboda, ki je poudaril, da kar lahko naredimo danes, je to, da se upremo lažem. »Da se borimo proti lažem, ki jih nekateri sejejo, da bi izkoriščali zgodovino za politične namene in s tem ustvarjali sovraštvo. Že s tem se borimo za svobodo, za vrednote, za kakršne so se borili naši predniki. Tako kot so naši predniki branili svobodo, lahko tudi mi zberemo pogum in odločnost, da se upremo sovraštvu in nasilju. To smo ne nazadnje tudi dolžni vsem našim prednikom, ki so za vrednote, kot so bratstvo, tovarištvo in svoboda, dali svoja življenja,« je med drugim Premk povedal v svojem nagovoru.
Spomenik je obnovljen
Na lanskoletni spominski prireditvi je Občina Železniki v luči Plečnikovega leta napovedala začetek obnovitvenih del na spomeniku. Dela so končana, spomenik je obnovljen, tudi o tem pa je spregovoril Jernej Bešter, predsednik krajevne skupnosti Dolenja vas. »Dolga leta je za spomenik skrbela družina Lušina iz Dolenje vasi, po domače Verbankovi, za kar smo jim zelo hvaležni. Ko je oče Franc obnemogel, smo se dogovorili, da dela in skrb prevzame Krajevna skupnost Dolenja vas. Ker že več let vzdržujem okolico spomenika, sem od blizu videl potrebo po večji obnovi. Na Občino Železniki sem prvič dal pobudo že leta 2004. Oblikovala se je delovna skupina predstavnika Občine Železniki, Krajevne skupnosti Dolenja vas, član zveze borcev NOB, strokovni del pa pokrivata arhitekta Bojan Rihtarič in Jernej Hudolin. Slednji je direktor Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine v Ljubljani. Pripravil je smernice in osnutek obnove. Leta 2021 se je občina prijavila na razpis za nepovratna sredstva v ta namen na ministrstvo za kulturo in bili uspešni. K sofinanciranju je pristopila tudi občina z lastnimi sredstvi in v letu 2022 realizirala obnovo. Očistili in zaščitili so lesene dele ostrešja, kritino, očistili so spomenik, obnovili napise in uredili okolico z odvodnjavanjem,« je povedal Bešter.
Zamenjali bi breze
Brezov drevored je po mnenju Beštra dotrajan in se vedno hitreje suši. »Nekaj brez iz tega razloga tudi že manjka. S poškodovanih dreves padajo suhi deli vej, kar je zelo nevarno za obiskovalce. Obstoječe breze si je ogledal botanik in podal strokovno mnenje. Ena od ugotovitev je tudi ta, da glede na bližino ceste, gostoto posaditve in relativno veliko vlage v okolici, kar ni dobro za breze, ocenjuje, da so obstoječe breze doživele svojo optimalno starost in jih je treba zamenjati,« je še razmišljal Bešter, saj bi spomenik s tem dobil prvotno podobo in obliko, »kar je bil tudi namen obnove in tudi zahteva Restavratorskega centra«.
Venci v poklon žrtvam
Žrtvam so se s polaganjem vencev poklonili občinski svetnik Levice Rok Bajželj v imenu župana Občine Železniki, Franc Franko z delegacijo v imenu Združenja borcev za vrednote NOB Škofja Loka in Franc Benedik z delegacijo v imenu krajevnih odborov Združenja borcev za vrednote NOB Selške doline. Na prireditvi so bili prisotni tudi častna straža garde Slovenske vojske in praporščaki. Kulturni program je oblikoval Lovski pevski zbor Medvode.