Z delavnice izdelovanja butaric v Železnikih / Foto: Simon Benedičič

Od prajklja do žegenjčka

Kako raznolike so cvetnonedeljske butarice v različnih delih Slovenije, je bilo ta konec tedna mogoče videti v Železnikih in Zgornjih Palovčah pri Kamniku.

Železniki, Kamnik – Pred cvetno nedeljo so v Železnikih minulo soboto priredili tradicionalni festival cvetnonedeljskih butar, ki je dan kasneje potekal še v Budnarjevi domačiji v Zgornjih Palovčah pri Kamniku.

Turistično društvo Železniki je festival priredilo četrtič. V kulturnem domu so si obiskovalci z zanimanjem ogledali razstavo butaric iz različnih slovenskih krajev. Na ogled je bil dober ducat primerkov, ki se med seboj razlikujejo po sestavi in obliki, pa tudi po imenih, je pojasnila avtorica razstave, Kamničanka Sabina Romšak. Videti je bilo mogoče butarico iz Dravograda, kjer ji rečejo pegl oz. snop, krasijo pa jo pisani trakovi in cvetovi iz krep papirja, prajkelj iz Rateč pri Planici, ki je izdelan iz brinovih vej, na katerih so preste, suhe fige in jabolka, na ogled so bili pušl in kaštron iz Baške grape, naklanska banca, begunjska in blejska beganica, žirovska in poljanska butarica, butarica iz Železnikov in prvič tudi iz Roba na Dolenjskem … »Vsak kraj ima posebnosti, prav tako pa so zelo različne šege, povezane z butaricami,« je dejala Romšakova. Marsikateri obiskovalec je s pomočjo mojstrice Bernarde Kvas iz Zgornjih Palovč izdelal svojo butarico – palovško, na voljo so bile velikonočne oblate, košare, ogledati si je bilo mogoče velikonočne prte …

Na 9. festivalu v Budnarjevi domačiji se je mentorici Bernardi pridružila še sokrajanka Fani Sovinjšek, prva, ki se je v Palovčah lotila izdelave butaric. »Začela sem pred šestdesetimi leti, običajno sem jih naredila za en koš in jih nesla v Kamnik na 'plac'«, so oživeli spomini, medtem ko so njeni prsti odbirali les, zelenje in obarvane smrekove oblance ter jih povezali v žegenček, kot Fani pravi butarici. V palovški so oblanci različnih barv, v šmarski, drugi značilni butarici na Kamniškem, pa so ti rdeči, beli in modri, poznana je še različica z jabolki. Na ogled je bila tudi ljubenska potica, figuralna butarica, značilna za Ljubno ob Savinji. Navdih za unikaten rokodelski izdelek so različni predmeti, kot so plug, grablje, sekira, harmonika ..., na razstavi so obiskovalci videli motorno žago.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 28. november 2009 / 07:00

Če ne boš priden, te bodo vzeli parkeljni (2)

Rada imam stare običaje. So slika nekega sveta, iz katerega prihajamo.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 18. oktober 2012 / 07:00

Tepke nekoč in danes

V blejskem hotelu Triglav skušajo promovirati in ohranjati tepke, zato so pripravili festival, posvečen tej vrsti hruške, bili pa smo tudi na dobrodelnem gasilskem koncertu v Domžalah.

Prosti čas / četrtek, 18. oktober 2012 / 07:00

Zamera le od mize do vrat

Ivanka in Milan Križnar iz Delnic sta praznovala zlato poroko.

Gospodarstvo / četrtek, 18. oktober 2012 / 07:00

BKS Bank tudi v Domžalah

BKS Bank je v Domžalah odprla svojo peto poslovno enoto.

Šport / četrtek, 18. oktober 2012 / 07:00

Novo usklajevanje energije

Jesen preseli športne rekreativce iz narave v dvorane, kjer lahko nemoteno nadaljujejo s svojo vadbo. Večina s selitvijo tudi zamenja svoj primarni šport, kar pa je tudi dobrodošlo za telo in mot...

Zanimivosti / četrtek, 18. oktober 2012 / 07:00

Skupni praznik Sel in Škofje Loke

Z akademijo v Sokolskem domu so v soboto počastili 40 let pobratenja med občinama Sela na Koroškem in Škofje Loke.