Ivanka in Milan Križnar sta se poročila 6. oktobra 1962. (Foto: osebni arhiv)

Zamera le od mize do vrat

Ivanka in Milan Križnar iz Delnic sta praznovala zlato poroko.

Včasih je treba tudi kaj potrpeti, zamera pa naj traja le od mize od vrat, po petdesetih letih zakona pravita Ivanka in Milan Križnar iz Delnic, ki sta prvo soboto v oktobru praznovala zlato poroko. Poročno zaobljubo sta obnovila v cerkvi sv. Jurija na Volči, praznovanje pa sta s svojimi najdražjimi nadaljevala v gostilni na Gorenji Dobravi, kjer so jima otroci pripravili vrsto presenečenj.

Ivanka izhaja iz Dolenčic iz kmečke družine s petimi otroki, vsi so še živeči. Pri 17 letih je šla pomagat maminemu stricu v Delnice, ki je bil brez otrok. Večeri na vasi so bili včasih precej drugačni kot danes, tam pa se je začelo tudi njeno druženje z Milanom, ki izhaja iz velike kmečke družine. Bilo je kar šest otrok, živeča je le še ses­tra. Med Ivanko in Milanom je hitro preskočila iskrica, do poroke pa sta bila kar pet let par. Ivanka pravi, da sta morala preizkusiti, če sta za skupaj. Večno ljubezen in zvestobo sta si tedaj 24-letna nevesta in štiri leta starejši ženin obljubila 6. oktobra 1962 v cerkvi sv. Marije pomagaj na Brezjah. Kot zanimivost dodajo, da šrange ni imela le Ivanka, ampak tudi Milan, ki so mu šrangala vaška dekleta, saj so se kar težko poslovila od njega.

Po poroki se je Ivanka preselila k možu v Delnice, kjer je skrbela tudi za njegova starša. Milan je hodil v službo v škofjeloški LTH, dela pa jima ob treh otrocih - rodili so se jima hčerki Milena in Olga ter sin Damijan - in kmetiji ni zmanjkalo. V življenju sta ustvarila veliko, pravita pa, da sta bila najbolj vesela in zdrava, ko sta zidala hišo in ustvarjala na kmetiji. Zanjo danes skrbi njun sin z družino.

Zlatoporočencema veliko veselje predstavljajo vnuki, imata jih kar dvanajst, in pravnuka. Ivanka sicer zelo rada kleklja, Milan pa je pravi knjižni molj, saj skorajda ni knjige, ki je ne bi prebral. Rad pripoveduje o drugi svetovni vojni, ki jo je doživel tudi sam, in se mu ne zdi prav, da danes mladi o tem ne vedo veliko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 26. julij 2020 / 06:57

Zavidanja vredna izkušnja

V Vzgojnem zavodu Kranj so minuli teden izpeljali že šesti pohod Alpe-Adria, ki so ga začeli v Kranju in končali v Piranu.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Štruklji

Štruklji so zelo znana slovenska specialiteta in verjetno najstarejša slovenska jed, saj omenja pehtranove štruklje neka stara kuharska knjiga, ki je leta 1589 izšla v Gradcu, kjer je tedaj živelo vel...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Karmen se radi spominjajo

Škofjeloški šahovski turnir v spomin na mlado šahovsko velemojstrico Karmen Orel je z udeležbo blizu dvesto šahistov postal pravi praznik slovenskega šaha.

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Našim tri zmage in tretje mesto

Garmisch- Parternkirchen - Drugo letošnje tekmovanje v paraskiju za točke evropskega pokala v nemškem Oberammergau je minilo v znamenju slovenskih padalcev, ki so še enkrat potrd...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Anže Šetina naš najboljši v Innsbrucku

Kranj - Konec minulega tedna je v avstrijskem Innsbrucku potekalo svetovno mladinsko prvenstvo v bobu in skeletonu, na njem pa so prvič nastopili tudi slovenski reprezentanti. Pr...

Kronika / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Sto ljudi iskalo otroke, ki so sami šli v Ljubljano

Trije otroci iz Srednjih Bitenj so včeraj pošteno prestrašili svoje starše. Ne da bi komu povedali, so se z avtobusom odpeljali k teti v Ljubljano in tako doma povzročili obsežno iskalno akcijo.