Pokvarjeno oko
Iz Berlina prifrčijo prvi novoletni pozdravi, a na njih ni novoletnih okraskov, tudi napisa Frohe Weihnachten ne. Skrivnostno zre vame prelepa ženska, ki vabi na Muzejski otok. Za popolno razglašena lepotica, ženska elegantnih potez s široko naglavno krono, v eni izmed očesnih duplin pa je nedodelano oko. Misteriozna ženska ponosne drže, čeprav je kipec le doprsen – kraljica Nefretete, za nekatere Neegipčanka, česar pa arheološke najdbe ne potrjujejo. Nekateri trdijo, da je bila hčerka Amenophila III. iz stranske veje oboževanih svečenic. Imela je šest hčera, tretja naj bi bila poznejša žena velikega Tutankamona, izurjena tudi v vojaških veščinah. Bil je šesti december 1912, ko je nemški arheolog Borchardt pri izkopavanjih na vrtu staroegipčanskega umetnika Tutmozisa odkril doprsni kip izjemne lepote s pokvarjenim ali nedodelanim levim očesom. Te uganke še do danes ni nihče stoodstotno rešil. Ji je tako oko pustil umetnik, ki ga je bila zavrnila? Dokazov ni. V Amarni in njeni okolici je bilo izkopanih veliko število doprsnih kipov ali njihovih začetkov. Nofretete in Ehnaton sta bila tudi prva egipčanska vladarja, ki sta svoje zasebno življenje dovolila oblikovati na tedanjih monumentalnih umetninah. V muzeju na slovitem berlinskem Muzejskem otoku je Nofretete silovita privlačnost, ki jo je treba videti. Postala je nekakšen simbol mesta. Egipčanske oblasti že precej dolgo obdobje dokazujejo, da je bil kip Nofretete nezakonito odpeljan iz Egipta, a se Nemci ne zmenijo zanje. Na vsa mogoča dopisovanja ni nikakršnega odgovora.
Če je bilo v določenem času njenega življenja ustvarjenih toliko umetnin z njenim likom, nastopi obdobje, v katerem se zdi, kakor da je poniknila. Je bila bolna? Je umrla prezgodnje smrti? Njene grobnice in mumije še do danes niso našli …
Originalnih receptov iz časa njene vladavine ni najti v papirusih starega Egipta. Jedla naj bi tisto, kar še danes radi jedo v deželi ob Nilu. Je preprosto, a okusno.
Ta'amia (ali sodobni falafel)
Z omako bo navdušila predvsem vegetarijance.
Za 4 osebe potrebujemo: 100 g kuhanega boba (pločevinka), 2 čebuli, 2 stroka česna, pol žlice sesekljanega peteršilja, 1 žličko zmletega kumina, 1 žličko zmletega koriandra, pol žličke pecilnega praška, 1 žličko soli, pol žličke kajenskega popra, olje za cvrtje, malo moke po potrebi.
Sesekljan peteršilj, čebulo in česen damo v stekleno skledo. Začinimo s soljo, koriandrom, kajenskim poprom in kuminom. Bob, kuhan ali iz pločevinke, odcedimo in počasi zmeljemo s preostalimi sestavinami. Če je testo pregosto, dodamo malo vode. Testo naj počiva pol ure.
Potem napravimo iz testa za namiznoteniško žogico velike cmočke in jih malo sploščimo. Ocvremo na olju. Ta'amio postrežemo vročo s taratorjevo omako.
Zanjo potrebujemo: 100 g paste tahini (v trgovinah z zdravo prehrano), 1 limono, 1 strok česna, pol žličke soli, 1 žličko sesekljanega peteršilja, 1 ščep kumina, malo vode.
Olupljen česen stremo, limono iztisnemo. Zmešamo vse sestavine in dodamo limonin sok. Če je zmes pregosta, dodamo malo vode.
Pa dober tek!