Tina Grum (v sredini) s Tanyo in Gino, ki sta uradno licencirani inštruktorici Zumbe

Novo usklajevanje energije

Jesen preseli športne rekreativce iz narave v dvorane, kjer lahko nemoteno nadaljujejo s svojo vadbo. Večina s selitvijo tudi zamenja svoj primarni šport, kar pa je tudi dobrodošlo za telo in motivacijo.

Letos smo se seznanili z novostjo, ki je že na svojem samem začetku pritegnila veliko število ljubiteljev fitnes vadb. Gre za vadbo, ki ji pravijo 'deepWORK' in je že zelo dobro obiskana v Tržiču in Kranju. Da bi zvedeli čim več o tej novosti, smo k pogovoru povabili vaditeljico, inštruktorico Tino Grum, eno od dveh prvih uradno licenciranih inštruktoric deepWORKA v Sloveniji, ki sta pripeljali ta revolucionaren trening k nam. Usposabljala se je na IFHIAS inštitutu v Salzburgu pri Claudiji Petschnig. Prva ura v Sloveniji je bila v njenem gibalnem studiu PiZum v Tržiču in v masažnem studiu Malisa v Kranju. Poučuje še pilates in zumbo različnih vrst (zumba fitness, zumba Gold, zumbAtomic, zumba Sentao in zumba toning). Redno se udeležuje slovenskih in mednarodnih kongresov in konvencij. Je licencirana vaditeljica skupinskih vadb na Fitnes zvezi Slovenije (FZS), pilates inštruktorica (Pilates Institute), zumba inštruktorica B1 in B2 (London in Dunaj), Zumba Sentao inštruktorica (London), Zumba toning inštruktorica (London), Zumba Gold in ZumbAtomic inštruktorica (Maribor). Tina nam je razložila, za kaj pravzaprav gre pri deepWORK-u.

»Gre za vadbo, ki je prihodnost funkcionalnega in holističnega treninga ter oblika terapije. Je edinstven, svež, drugačen, izjemno antistresen in celovit program, ki trenira telo in duha.«

Ustanovitelj koncepta je Robert Steinbacher, mednarodno priznani in nagrajen pedagog, trener, koreograf in gibalni terapevt z več kot 15-letnimi izkušnjami na področju športa in terapije ter ustanovitelj enega največjih gibanj v Evropi »Bodyart school«, s katerim je postavil nove standarde kakovosti v fitnes usposabljanjih. Ker je bil deepWORK tako hitro in množično dobro sprejet v Evropi, so ga uspešno izvozili v ZDA, kjer je bil že prvo leto nominiran za »biggest impact in the fitness-industry« s strani ECA. Robert oz. bodyART se je povezal s konceptom IRON SYSTEM, ki sedaj družno razvijajo deepWORK in usposabljajo bodoče inštruktorje na IFHIAS inštitutu (International Fitness and Health Institute of Applied Sciences).

Za koga je vadba primerna in kako poteka?

DeepWORK™ je funkcionalni holistični atletski trening, primeren za športnike, tako rekreativne kot vrhunske. Trening traja eno polno uro. Je izjemno dinamičen, kondicijsko naporen, rahlo skoreografiran in programiran tako, da uporabljamo in krepimo celo telo, razvijamo mišično moč in druge motorične sposobnosti, kot so agilnost, koordinacija, vzdržljivost, hitrost, eksplozivnost, stabilnost in gibljivost. Vse naštete motorične sposobnosti so v premagovanju vsakdanjih dejavnosti še kako pomembne. Z aktivacijo čim večjega števila mišičnih skupin ob upoštevanju fizioterapije telo okrepimo, preoblikujemo, pospešimo metabolizem maščob, povečamo telesno vzdržljivost. Za razliko od drugih programov tu ne krepimo le večje mišične skupine, temveč je fokus tudi na manjših, globljih mišičnih skupinah, ki so pomembne za stabilizacijo sklepov in lepo pravilno držo. Gre za celostni pristop k telesu.

Kaj pomeni holistični del treninga?

Holistični del koncepta se naslanja na kitajsko medicino petih elementov: zemlja, les, ogenj, kovina in voda ter usklajevanje yin in yang energije, ženske in moške energije v telesu. Med treningom gremo skozi vseh pet naravnih elementov. Začnemo z zemljo, nadaljujemo v les, ogenj, kovino in končamo v vodi. Istočasno pa ves čas usklajujemo yin in yang energijo, saj se gibamo na način, da napetosti vedno sledi sprostitev (swing faze). Uravnoteženost yina in yanga v telesu je izredno pomembna. Saj predstavlja skladnost v našem fizičnem in auričnih telesih, skladnost delovanja čaker. Prevladovanje ene ali druge energije se lahko pozna v aktivnosti, energičnosti, pasivnosti ... Posledica hudega neravnotežja se odraža na naše fizično telo in psiho, lahko pripelje do bolezni. Poudarek pri treniranju je tudi na dihanju, ki je ves čas skladno z delovanjem energij. Pri tem nam pomaga glasba, ki se vrti v ozadju. Glasba je narejena prav za deepWORK, dvigne energijo, ko je potrebno, motivira udeležence, narekuje tempo in na koncu umiri in sprosti. Po koncu ure smo popolnoma izmučeni, a energetizirani in usklajeni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 5. julij 2008 / 07:00

Velik dan gorenjevaških gasilcev

Sobotno dogajanje v Gorenji vasi je mejilo na praznik. Domači gasilci in številni obiskovalci so si ogledali reševalno akcijo, gasilsko vajo in nato prevzeli novo vozilo.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Mekinjski samostan naprodaj

Uršulinke samostan, ki je v Mekinjah že več kot sedemsto let, prodajajo zato, ker ga niso več zmožne vzdrževati. Občina se je predkupni pravici odpovedala, kupca za skoraj 5 milijonov vredno stavbo pa...

Kronika / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Ceste vzele dve življenji

V prometnih nesrečah na Zgornjem Brniku in pri Svetem Duhu sta minuli konec tedna umrla 46-letni Kranjčan in 28-letni Škofjeločan, zdrs na poti proti Triglavu pa je bil v petek usoden za mladoletnega...

Šport / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Kralje višin zaustavilo sneženje

Gorski tek na Grintovec se je zaradi slabega vremena za tekmovalce letos končal že na Kokrškem sedlu, najhitrejša pa sta bila Lucija Krkoč med ženskami in Ahmed Arslan med moškimi.

Tržič / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Še zadnjič v starem bazenu?

Na letnem kopališču v Tržiču se je letošnja sezona začela dokaj pozno. Kopalci so prvič zaplavali v ogrevanem bazenu 26. junija.

Zanimivosti / torek, 26. julij 2011 / 07:00

Plin do konca in avanturam naproti

Več kot 4200 kilometrov, šest držav in osem potovalnih dni - in vse to z motorjem. Klavdija Zorman iz Cerkelj zadnja leta živi svoje sanje in po Evropi potuje s svojo dvokolesno "najdražjo".