Dolga pot do obuditve
Nekoč idilično družinsko smučišče Zatrnik, ki je bilo znano po celotni nekdanji Jugoslaviji in kjer smo se mnogi naučili prvih smučarskih zavojev, je že nekaj let jabolko spora dveh nasprotujočih si interesov. Spomnimo: gorenjski smučarski center je dobri dve desetletji, potem ko so njegovo obratovanje zaradi vse milejših zim opustili, sameval. Za ponovno obuditev so se leta 2019 zavzeli domačini, pri čemer je bil prvi korak v to smer ustanovitev družbe RTC Zatrnik z direktorjem Alešem Zalarjem na čelu. Kupili so pet obstoječih žičniških naprav in pristopili k postopku za pridobitev koncesije v prepričanju, da bi bilo smučišče lahko pomemben generator turistične ponudbe tako v gorjanski kot sosedni blejski občini.
Leta 2020 so zagnali tri nizkovrvne vlečnice, zapletlo pa se je pri zagonu drugih žičniških naprav, saj gorjanski svetniki tedaj niso potrdili, da za žičnice obstaja javni interes, četudi je bilo v občinskih aktih navedeno, da je obnova smučišča na Zatrniku v strateškem interesu Občine Gorje. Julija tistega leta je družba podala predlog odloka za podelitev koncesije za štiri žičniške naprave, ki pa ga je gorjanski občinski svet lani zavrnil. RTC Zatrnik se je tako zapletel v spore z Občino Gorje, ki so se stopnjevali s sodnimi tožbami.
Kot je znano, na Občini Gorje menijo, da bi obnova smučišča lahko ogrozila premoženje občine, lastnike zemljišč na območju smučišča in naravne vire, zlasti vodni vir Ovčje jame, ki napaja dobrih šestdeset tisoč uporabnikov. Gorjanski župan Peter Torkar je večkrat poudaril, da si v lokalni skupnosti želijo, da koncesionar pridobi soglasja vseh lastnikov zemljišč, zagotovi spremljajočo turistično infrastrukturo, kot so parkirišča in sanitarije, ter celovito presojo vplivov na okolje, ki jih bosta imela povečano število obiskovalcev in delovanje centra. Občina pa naj bi poskrbela le za potrebno ureditev vodovoda in kanalizacije.
Ker RTC Zatrnik ni bil uspešen pri pridobivanju koncesije za obstoječe vlečnice, so zaprosili za koncesijo za sedežnice. Te ne podeljuje občina, temveč država, ki je pred kratkim tudi izdala uredbi o koncesiji za sedežnici Berjanca in Hotunjski vrh. S tem je bila po Zalarjevem izkazana pomembna podpora pri nadaljnjem razvoju rekreacijskega centra Zatrnik. Lokalno skupnost je na drugi strani koncesijski akt presenetil, saj naj bi bil podeljen brez soglasij in ustreznega prostorskega akta, ki pa bi moral biti po mnenju Torkarja osnova za tovrstno odločitev.
Pridobljena koncesija za gradnjo je sicer šele prvi korak, ki omogoča začetek postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja, kar pa bo, kot meni Zalar, zopet terjalo nekaj časa.