Začasno in občasno delo upokojencev
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enako možnosti je februarja izdalo odredbo, s katero je višino urne postavke za začasno ali občasno delo upokojencev uskladilo z višjim zneskom bruto minimalne plače, ki velja od novega leta dalje. Po tej odredbi bo najnižja bruto urna postavka od letošnjega 1. marca do 29. februarja prihodnjega leta znašala 6,92 evra, višina dohodka za opravljeno začasno ali občasno delo pa v seštevku v koledarskem letu 2023 ne sme preseči 10.346,52 evra. Upokojenci lahko opravijo v koledarskem mesecu največ šestdeset ur začasnega ali občasnega dela, izjemoma lahko tudi devetdeset ur, vendar največ trikrat v koledarskem letu, pri tem pa seštevek ur v koledarskem letu ne sme preseči 720 ur. Delo lahko opravljajo pri več delodajalcih hkrati, neizkoriščenih ur iz preteklega koledarskega meseca pa ne smejo prenašati v naslednji mesec.
Zakon o urejanju trga dela tudi delodajalce omejuje glede števila ur začasnega in občasnega dela upokojencev. Pri delodajalcu brez zaposlenih lahko upokojenci opravijo v koledarskem mesecu največ šestdeset ur začasnega ali občasnega dela, pri tistih, ki imajo od enega do deset zaposlenih, največ sto ur dela, pri delodajalcih, ki zaposlujejo od deset do trideset delavcev, največ 150 ur – in tako dalje. Izjeme veljajo le za delo pri nevladni organizaciji, ki deluje v javnem interesu.
Upokojenci na podlagi začasnega ali občasnega dela niso obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani, dodaten dohodek ne vpliva na uživanje pokojnine, se pa všteva v osnovo za izračun dohodnine.
Poleg začasnega ali občasnega dela lahko upokojenci opravljajo delo na podlagi pogodbe civilnega prava (avtorske, podjemne ali mandatne pogodbe), osebno in dopolnilno delo, kratkotrajno delo, dopolnilno dejavnost na kmetiji ter funkcijo družbenika, prokurista in poslovodne osebe.