Svetlobno onesnaževanje Bleda
Zakaj postaja Bled ena najbolj svetlobno onesnaženih turističnih destinacij v Evropi, so se spraševali na predavanju, ki ga je nedavno pripravilo Društvo za varstvo okolja Bled. Problematiko je predstavil Andrej Mohar iz društva Temno nebo Slovenije.
V Berlinu se zvezde ponoči bolje vidijo kot na Bledu.
Bled – Bled je po mnenju Andreja Moharja podnevi eden najlepših turističnih krajev, a ponoči je stanje zaradi svetlobnega onesnaževanja nekoliko drugačno. Presunjen je nad dejstvom, da se v Berlinu zvezde ponoči bolje vidijo kot na Bledu. »Ob tem bi nam morali zazvoniti vsi alarmi,« je poudaril Mohar, ki je bil leta 2007 vodja pogajalske ekipe okoljevarstvenikov pri pripravi zakonodaje glede svetlobnega onesnaženja. Slovenija je tedaj sprejela eno najostrejših zakonodaj na svetu, katere namen je bil, da se zmanjša svetlobno onesnaženje, a na Bledu je stanje kljub temu vse slabše.
Glavni krivec je po njegovem mnenju pretirana osvetlitev cest, ob tem je posebej omenil cesto od Lesc do Bleda, severno blejsko obvoznico in cesto proti občini Gorje. Sprašuje se tudi, kakšno bo stanje ob izgradnji južne blejske obvoznice. Druga skrajnost je po Moharjevih besedah cesta proti Pokljuki, ki ponoči ni osvetljena, poleg tega pa je tudi brez varovalne ograje, kar je lahko nevarno.
Za tovrstno onesnaževanje Mohar ne krivi občinske uprave, temveč Direkcijo RS za infrastrukturo, ki po njegovem postavlja sicer povsem zakonite, a hkrati popolnoma neprimerne inštalacije. Prepričan je, da bi standarde varne obcestne razsvetljave direkcija lahko dosegla tudi z manjšo osvetlitvijo in nižjimi drogovi.
Da svetlobno onesnaževanje ni le težava Bleda, temveč današnje družbe, pa je dejal Miha Žvan iz Društva za varstvo okolja Bled. Izrazito je še posebno v turističnih krajih, kjer se stavbe osvetljujejo v želji, da bi bile videti lepe, v resnici pa to moti okoliške prebivalce, živali in rastline. Ob tem je Ljuba Kapus iz omenjenega društva še opozorila, da smo v času energetske krize, a kljub temu opaža, da nekateri lastniki osvetljujejo svoje domače hiše. Po njenem mnenju so nekatere vile celo bolj osvetljene kot Blejski grad, ki prav tako ne potrebuje osvetlitve celo noč.
Poleg tega je svetlobno onesnaževanje problematično tudi za nočne selivke, je dodal Aljaž Mulej iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. »V primeru megle in ob svetlobnem onesnaženju se lahko zaletijo v zgradbe,« je dejal.
Blejski župan Anton Mežan na drugi strani meni, da Bled ne bo postal ena najbolj svetlobno onesnaženih lokacij v Evropi. Povedal je, da je na Bledu določena mera osvetlitve nujna, vendar pa je treba v sodelovanju z vsemi deležniki določiti mejo glede količine svetlobe in časa osvetlitve. Mežan se je denimo že pogovarjal s predstavniki Bled Rose Hotela, ki so se pripravljeni dogovoriti glede ure osvetlitve, barve in jakosti svetlobe.