RTV-oddajnik na vrhu Kuma / Foto: Jelena Justin

Po Čebulovi dolini

Kum (1220 m n. m.) – Zasavski velikan, katerega radijski oddajnik je njegov zaščitni znak. Zasavski Triglav, s katerega je ob lepem vremenu videti prostranstvo majhne Slovenije.

Slovenci imamo kar nekaj Triglavov: Zasavskega, Štajerskega, Porabskega itd. Naš tokratni izlet nas bo vodil v Zasavje, predel osrednje Slovenije, ki je neverjetno razgiban in zanimiv. Povzpeli se bomo na njegov najvišji vrh, na Kum, na Zasavski Triglav, ki s svojimi 1220 metri nadmorske višine predstavlja zanimiv cilj tako za planince kot tudi kolesarje. Neverjetna višinska razlika, 1000 metrov nadmorske višine, je za ta del Slovenije vse prej kot običajna. Možnosti za vzpon je več. Ena najlepših poti na vrh je iz Trbovelj po Čebulovi dolini, po imenu bolj zanimiv je vzpon po Škratovi dolini, ki se adrenalinsko začne s prečkanjem reke Save v ročni nihajki. Škratova dolina je ime dobila po majhnih škratih Perkmandeljcih, ki naj bi po ustnem izročilu bivali v zasavskih rudnikih. Mi se bomo danes na Kum povzpeli z železniške postaje v Trbovljah.

Zapeljemo se skozi Izlake, Zagorje, kjer v krožišču na drugem izvozu nadaljujemo proti glavni cesti, ki povezuje Litijo in Trbovlje. Zavijemo levo in vozimo proti Trbovljam. V križišču zavijemo levo proti Trbovljam in takoj desno, na parkirišče ob železniški postaji. Po glavni cesti se sprehodimo do izhodišča in prvih sto metrov naredimo po asfaltirani cesti, ki pelje proti vasi Dobovec. Desno se odcepi markirana pot na Kum oz. pot proti Završju. V zmernem vzponu preči pobočje Kuma. V mokrem ali v snegu je ta del poti nevaren za zdrs. Prečno vzpenjajoča se pot doseže travnik, po katerem nadaljujemo do kmetije Dolinšek, v zaselku V Dolu. Dosežemo makadamsko cesto, kjer se pot odcepi levo, skozi travnato dolino. Tu se začne t. i. Čebulova dolina. Malce višje se nam z desne strani priključi pot iz Zagorja ob Savi, skozi Završje (izhodišče ob bencinski črpalki). Dolina leži pod slemenom Kozlove gore na zahodni strani in Lontovža ter Vodenih peči na vzhodni strani. Del doline poteka tudi po makadamski cesti. Na koncu doline je lesen križ – razpelo, ki je bilo obnovljeno v maju 2008. Ta kraj se imenuje Počivalnice (911 m n. v.). Do vrha Kuma nas čaka še približno ena ura hoda. Steza zavije na gozdno pobočje in se ponekod precej strmo vzpenja med večjimi skalami. Svet je videti precej dinarsko-kraški. Ko dosežemo konec gozda, se priključimo makadamski cesti, višje pa zavijemo na vršni travnik, ki nas pripelje do božje potne cerkvice sv. Neže na vrhu Kuma. Svetnica Neža je ena največkrat upodobljenih mučenic po slovenskih cerkvah. Njena mladost in pogum sta bila razlog, da so jo poveličevali številni cerkveni učitelji. Običajno je upodobljena z jagnjetom kot Kristusova nevesta. Je zavetnica deviškosti, njen god pa slavimo 21. januarja. Na naši levi strani je RTV-oddajnik, za cerkvijo je planinski dom.

Nikjer nisem zasledila, od kod ime Čebulova dolina. Sklepam, da morda zato, ker pod vrhom Kuma, preden stopimo na cesto, na zakisanih tleh dobro uspeva čemaž, ki gozdovom v spomladanskih mesecih daje značilen vonj po česnu. No, česen ni čebula, a bolj utemeljenega razloga nisem odkrila.

Z vrha Kuma se vidi polovica Slovenije, če ne celo več: Julijci z očakom Triglavom, Nanos, prek Snežnika, vse do Trdinovega vrha na Gorjancih, Obsotelje, Pohorje, del Karavank in Kamniško-Savinjske Alpe.

Sestopimo po poti vzpona. Do vrha Kuma smo porabili približno tri ure.

Nadmorska višina: 1220 m
Višinska razlika: 900 m
Trajanje: 5–6 ur
Zahtevnost: 1 / 5

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 18. januar 2016 / 13:43

Majhni zneski z velikim pomenom

Z letališkimi nabirkami, dražbo tujih bankovcev in donacijo Aerodroma Ljubljana sta Rotary kluba Zgornji Brnik in Ljubljana Grad za izobraževanje socialno ogroženih otrok zbrala 6200 evrov.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 26. januar 2021 / 00:52

Poučevati se da tudi drugače

Slovenski učitelji, ki sodelujejo v projektu »Učitelj sem! Učiteljica sem!«, se bodo letos prvič udeležili izbora za najboljšega učitelja na svetu. Med petimi superfinalisti je tudi učiteljica s širše...

Gospodarstvo / torek, 26. januar 2021 / 00:51

Izdelki iz odsluženega lesa

S spletnim dogodkom Novo življenje lesa: krožno gospodarstvo v praksi so v društvu Ekologi brez meja zaokrožili projekt ponovne uporabe odsluženega lesa Lesni feniks.

GG Plus / torek, 26. januar 2021 / 00:04

Koronavirus in mi, epilog

Januar se je prevesil v drugo polovico. Dan se počasi daljša, prav tako kot se nama počasi vračajo nekdanje sposobnosti. Zelo počasi sicer, ampak se vračajo. Tudi zdravnikom je tale nadloga nova in...

Kultura / torek, 26. januar 2021 / 00:04

Germov likovni svet

V Galeriji Miha Maleš v Kamniku je na ogled gostujoča razstava Dolenjskega muzeja z izborom del iz opusa slikarja Josipa Germa (1869–1950).

Gospodarstvo / torek, 26. januar 2021 / 00:01

Spremembe v upravi Banke Sparkasse

Kranj – Banka Sparkasse je novo leto začela s spremembami v upravi. S 1. januarjem je predsednik uprave postal dosedanji član uprave Stefan Vavti, v upravi še naprej ostaja Thomas Jurkowitsch, s 1....