V Ljubljani potekal drugi protest upokojencev
Na shodu upokojencev ponovili zahteve
Na Trgu republike pred državnim zborom v Ljubljani je v sredo potekal drugi protestni shod iniciative Glas upokojencev Slovenije, na katerem so znova zahtevali takojšen dvig pokojnin, predvsem najnižjih. Pobudnik iniciative Glas upokojencev, nekdanji tržiški župan in poslanec SDS Pavel Rupar je v nagovoru ocenil, da se je na shodu zbralo 28 tisoč ljudi. Prosil jih je za molitev za vse bolnike in tiste v domovih za upokojence, ki se protesta niso mogli udeležiti. Kot je še poudaril, se niso zbrali zato, da bi rušili vlado. Predsedniku vlade Robertu Golobu je sporočil, da zahtevajo pokojnine, usklajene z inflacijo. »Sramotni dvig pokojnin za 5,2 odstotka je vaš poraz in naša stiska,« je dejal in dodal, da je vlada te dni dvignila socialne transferje za deset odstotkov. »Nam pa to ne pripada?« se je vprašal. Nov shod je napovedal za čez mesec dni. Kot je znano, iniciativa Glas upokojencev Slovenije zahteva takojšen 20-odstotni dvig pokojnin, ki so nižje od 1000 evrov, in 15-odstotni dvig pokojnin v višini od 1000 do 1500 evrov. Najnižja mesečna pokojnina naj bo 750 evrov, povprečna neto pokojnina pa 75 odstotkov povprečne plače v Sloveniji, tudi zahtevajo. Prav tako hočejo, da se v ustavo vpišeta pravici do 13. pokojnine in do letnega dodatka v višini ene upokojenčeve pokojnine, plačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja naj za upokojence z manj kot 1000 evri pokojnine prevzame država. Država naj upokojencem plača tudi RTV-prispevek, so še zapisali v zakonski predlog, za katerega so podpise zbirali tudi na shodu. Predlog zakona so po Ruparjevih besedah že v sredo odnesli v vložišče državnega zbora.
Magna ustavlja proizvodnjo v Hočah
Kanadsko-avstrijski koncern Magna bo prihodnji teden ustavil proizvodnjo v lakirnici v Hočah, za katero so leta 2017 prejeli 18,6 milijona evrov državne pomoči. Obljubljali so namreč najmanj tisoč delovnih mest v naslednjih petih letih, od tega je prva faza predvidevala zaposlitev 400 delavcev. Po zaustavitvi proizvodnje naj bi petdeset delavcev ostalo na lokaciji v Hočah, kjer nameravajo urediti podporno-razvojno središče za druge Magnine lokacije po svetu, 108 drugim zaposlenim pa naj bi ponudili delo v Gradcu, kamor bodo selili dejavnost. V Magni sicer zagotavljajo, da bodo svoje načrte v Hočah izpolnili, ko se bo pokazala priložnost sklenitve kakšnega pomembnega avtomobilskega posla. Minister za gospodarstvo Matjaž Han je napovedal, da bo Slovenija od Magne zaradi neizpolnjevanja vseh pogojev zahtevala vračilo državne pomoči skupaj z obrestmi.
Lani višja stopnja tveganja revščine
Stopnja tveganja revščine v Sloveniji je bila lani 12,1-odstotna, v primerjavi z letom 2021 pa se je zvišala za 0,4 odstotne točke. Z dohodkom, nižjim od praga tveganja revščine, je živelo približno 251 tisoč prebivalcev Slovenije oz. osem tisoč več kot leto prej, je sporočil državni statistični urad. Prag tveganja revščine je za enočlansko gospodinjstvo znašal 827 evrov na mesec, za štiričlansko družino, ki jo sestavljata dva odrasla in dva otroka, mlajša od 14 let, je prag znašal 1737 evrov, za dvočlansko gospodinjstvo brez otrok pa 1241 evrov.
Zavrgli ovadbo zoper Pirc Musarjevo
Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je zavrglo kazensko ovadbo zoper predsednico republike Natašo Pirc Musar, ker ni podan utemeljen sum, da je v primeru domnevnega fiktivnega računa za vodenje Rdečega križa storila kaznivo dejanje, poročajo mediji. Ovadba se je nanašala na leto 2015, ko je Pirc Musarjeva postala predsednica Rdečega križa Slovenije, prvi račun za 778 evrov pa je izstavila prek svojega zavoda Info Hiša, in sicer za domnevno pravno svetovanje, ki pa ga ni bilo. Na Rdečem križu so na nepravilnost takoj opozorili, denar je bil vrnjen, plačilo pa je bilo nato izvedeno pravilno.
Sedemdeset let zveze prijateljev mladine
Zveza prijateljev mladine Slovenija (ZPMS) je v sredo praznovala 70-letnico delovanja, kar so zaznamovali z zasaditvijo 70 sadik dreves na Cerju na Krasu, kjer je lani pustošil požar. Sadiko je v »njihov« gozd zasadila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. »Akcija sajenja dreves in ZPMS imata skupno točko, in sicer – prihodnost. Prihodnost je naša narava, ki jo moramo čuvati, skrbeti zanjo, tudi v primeru naravne nesreče, kar se je zgodilo prav tu, in prihodnost so otroci – gradili bodo našo družbo, jo polnili z delom, ustvarjalnostjo in vrednotami …« je povedala predsednica ZPMS Darja Groznik.