V Zalogu potrdili ptičjo gripo
Gre za prvi primer virusne bolezni, ki je zelo nalezljiva in lahko povzroči veliko škodo, pri rejcu perutnine.
Zalog – Minuli petek je bila v Zalogu pri Cerkljah, na kmetiji, kjer so imeli okoli tisoč kokoši nesnic v prosti reji, potrjena visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1. Državno središče za nadzor bolezni je določilo območje z omejitvami (3-kilometrsko zaščitno območje in 10-kilometrsko ogroženo območje) ter ukrepe za preprečevanje bolezni. Poleg tega je odredilo ukrepe za zmanjšanje tveganja za vnos bolezni v reje perutnine za celotno državo. Pristojni pozivajo k doslednemu upoštevanju ukrepov.
V Sloveniji je bila visoko patogena aviarna influenca podtipa H5N1 doslej (v sezoni 2022/2023) potrjena na več lokacijah pri labodih grbcih, pri črnem labodu v ljubljanskem živalskem vrtu, veliki uharici in sivi čaplji. Gre za podtip, ki je razširjen po Evropi, tako pri prostoživečih pticah, predvsem vodnih, kot pri perutnini in pticah v ujetništvu, pojasnjuje Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Rejec perutnine iz Zaloga je sam obvestil pristojne o znakih bolezni. Kot je povedal direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Branko Podpečan, je to sporočil na območni urad omenjene uprave, ki je takoj odredil zaporo posestva. Po potrditvi bolezni so sprejeli nadaljnje ukrepe za njeno preprečevanje oziroma širjenje. Vse kokoši na gospodarstvu so po Podpečanovih besedah odstranili, pri tem pa tudi vse proizvode in vso opremo, ki je prišla v stik z bolnimi živalmi in bi lahko bila vir prenosa bolezni z gospodarstva, prav tako so uničili vsa jajca. Ta so lahko vir okužbe za druge ptice, ne predstavljajo pa nevarnosti za ljudi, je pojasnil. Uradni veterinarji so v soboto opravili tudi preglede drugih rej v zaščitnem območju – teh je 60, v nedeljo in ponedeljek pa so se nadaljevali pregledi na ogroženem območju, kjer je 336 rejcev perutnine. »Pri doslej opravljenih pregledih nismo ugotovili novih gospodarstev, kjer bi bili znaki bolezni.« Ob tem je poudaril, da morajo rejci preprečiti stik z divjimi pticami. To pomeni, da je treba ponuditi krmo v zaprtih prostorih; če je izpust, mora biti nameščena mreža, da se prepreči neposreden stik z drugimi pticami. Prepovedano je tudi krmljenje divjih ptic. Ukrepi, ki veljajo za preprečevanje bolezni, so navedeni na spletni strani gov.si/teme/aviarna-influenca/. Uradni veterinarji bodo tudi preverjali, ali se upoštevajo, je napovedal Podpečan in opozoril, da virus lahko povzroči veliko gospodarsko škodo.
Vir okužbe pri rejcu v Zalogu (še) ni ugotovljen, za zdaj tudi ni znana višina škode, kot je povedal direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, pa bo povrnjena iz sredstev države in Evropske unije.
Na zaščitnem območju zaradi pojava ptičje gripe v Zalogu so poleg krajev v cerkljanski občini (Apno, Cerkljanska Dobrava, Cerklje na Gorenjskem, Glinje, Lahovče, Poženik, Pšata, Pšenična Polica, Spodnji Brnik, Šenturška Gora, Šmartno, Vašca, Viševca, Vopovlje, Zalog pri Cerkljah in Zgornji Brnik) tudi Breg pri Komendi, Klanec, Komendska Dobrava, Nasovče, Podboršt pri Komendi in Potok pri Komendi; ogroženo območje pa sega še v občine Domžale, Kamnik, Kranj, Medvode, Mengeš, Preddvor, Šenčur in Vodice.