Odhodke so morali oklestiti
Denarja za vse želje ni, je ob sprejemanju rebalansa proračuna Občine Železniki svetnikom dejal župan Marko Gasser. Predvideli so tudi možnost najema kredita.
Železniki – Železnikarski občinski svetniki so minuli četrtek na zadnji seji potrdili prvi rebalans letošnjega občinskega proračuna. Tega so sprejeli že decembra 2021 v sklopu dvoletnih proračunov in od tedaj je bilo veliko sprememb na finančno-gospodarskem področju, je v uvodu dejal občinski svetovalec za proračun, finance in gospodarstvo Damjan Mavri. Načrtujejo 9,4 milijona evrov prihodkov in 10,4 milijona evrov odhodkov. Primanjkljaj bodo krili z ostankom denarja na računu ob koncu lanskega leta, poleg tega pa so predvideli možnost zadolževanja do največ 520 tisoč evrov.
Prihodki proračuna so se povečali za skoraj dva milijona evrov, največ na račun transfernih prihodkov s strani države in EU, ki z 1,8 milijona evrov predstavljajo skoraj petino prihodkov. Gre za prenose iz lanskega leta, saj določene investicije še niso bile končane (npr. kolesarska povezava Železniki–Selca), nekaj pa je tudi novih virov financiranja investicij. Odhodke so z rebalansom povišali za slabih 43 odstotkov na 10,4 milijona evrov. Poleg nezaključenih in na novo predvidenih investicij na odhodke močno vplivajo še tekoči odhodki in transferji v javne zavode, povišanje stroškov in energentov ter ostalih materialnih stroškov.
Investicijski odhodki in transferji predstavljajo 44 odstotkov proračuna. Največji projekt, predviden je na novo, bo 530 tisoč evrov vredna sanacija plazu pod lokalno cesto nad Mšičem v Martinj Vrhu, za kar občina pričakuje 421 tisoč evrov sofinanciranja ministrstva za naravne vire in prostor. Visoki sta tudi postavki za dokončanje omenjene kolesarske povezave (446 tisoč evrov) in sofinanciranje novega gasilskega vozila PGD Železniki (302 tisoč evrov). Občina se nadeja 274 tisoč evrov iz mehanizma Načrta za okrevanje in odpornost za izvedbo dodatnih protipoplavnih ukrepov, sicer pa so v letošnji proračun med drugim prenesli še denar za ureditev vaških jeder Sorice in Zalega Loga – skupaj približno 200 tisoč evrov. Skoraj četrtino proračuna oz. 2,4 milijona evrov so predvideli za področje izobraževanja, za pomet in prometno infrastrukturo pa blizu 1,4 milijona evrov, od tega za investicije in investicijsko vzdrževanje občinskih cest 767 tisoč evrov, za sofinanciranje rekonstrukcij regionalnih cest pa 462 tisoč evrov.
Na vprašanja svetnikov, zakaj določenih investicij ni v proračunu, je župan Marko Gasser odvrnil, da enostavno ni denarja za vse želje, da so morali oklestiti odhodke in celo predvideti kredit, čeprav so upali, da jim bo proračun uspelo sestaviti brez njega. Razprava svetnikov se je vrtela še okoli participativnega proračuna, ki so ga predvideli v višini 74 tisoč evrov. Vanj je komisija uvrstila 13 izmed 68 predlogov občanov, a je bilo na način izbora nekaj pripomb, saj da bi komisija morala bolj upoštevati želje občanov. Gasser je povedal, da so participativni proračun izpeljali po istem postopku kot lani, saj je župan šele dva meseca in tako ni bilo časa za spremembe, je pa napovedal, da bodo prihodnje leto vpeljali nov sistem, kjer bodo o predlogih glasovali občani.