Nadobudni planinci
Da je pohodništvo postalo posebno priljubljeno, na Osnovni šoli Antona Tomaža Linharta priča tudi precejšnja udeležba na planinskem krožku, ki poteka pod vodstvom Daniele Golob.
Na Osnovni šoli Antona Tomaža Linharta pod okriljem Mladinskega odseka Planinskega društva (PD) Radovljica aktivno deluje planinski krožek, v okviru katerega se otroci spoznavajo z naravo in pohodništvom. Krožek, ki poteka ob sobotah in enkrat na leto v petek popoldne, ko izvedejo decembrski nočni pohod, redno obiskuje okoli trideset učencev, ki se želijo pobliže spoznati z okoliškimi hribi. Kot je pojasnila Daniela Golob, učiteljica slovenščine in vodja planinskega krožka, je bilo pred leti udeležencev še več, za aktivno sodelovanje pa se povečini odloča več fantov kot deklet, predvsem razredne stopnje. Letos so se odpravili že na Limbarsko goro, Dom na Zelenici, Košutico, izvedli so tradicionalni nočni pohod v Kamno Gorico, nazadnje, v januarju, pa se je mlajši del skupine povzpel do Doma na Tromeji, starejši pa na sam vrh. »Zadnji pohod smo izvedli tik pred veliko januarsko pošiljko snega. V dolini ni bilo snega, na poti pa ga je bilo dovolj za kepanje in druge zimske radosti. Včasih pomisliš, kako malo je potrebno, da se tako pristno razveselimo – tako so se ta dan otroci razveselili snega,« je pojasnila učiteljica.
Raznolike ture
Ture so prilagojene različnim stopnjam fizične pripravljenosti učencev, pohodi se razlikujejo po dolžini poti, višinskih metrih ter tudi po tehnični zahtevnosti poti. »Mlajša skupina po navadi prehodi na pohodu do 500 višinskih metrov, s starejšimi pa se da to podvojiti. Rahel dež ali ploha nas nikoli ne prestrašita, v močnem dežju pa se na izlete ne odpravljamo,« je dodala Daniela Golob, tudi članica PD Radovljica.
Vsak pohod je poseben
Vsak pohod je za nadobudne mlade planince nekaj posebnega in učencem je še posebno zanimivo, če so na poti težji deli. »Če se na turi srečamo z jeklenicami ali pa lažjimi skalnimi skoki, so vsi otroci zelo ponosni, da jim uspe premostiti napornejše dele. Vedno pa so za učence razburljivi nočni pohodi, predvsem mlajši komaj čakajo, da lahko prižgejo svojo lučko,« je še povedala Daniela Golob in dodala, da so na letošnjem nočnem pohodu del poti prehodili tudi v temi, da so lahko opazovali, kateri drugi čuti so jim pri hoji pomagali, ko je bil vid okrnjen. Posebnih načrtov za prihodnost za zdaj še nimajo, njihov glavni cilj pa je, da bi ohranjali planinsko dejavnost med mladimi.