Skolioza
Skolioza je hudo zoprna zadeva. Nekateri pravijo, da je prirojena, včasih je posledica čudnih poškodb, pogosto pa strokovnjaki ne poznajo vzroka. Najbolj preprosto večini skolioz lahko damo oznako »ukrivljena hrbtenica«. Večinoma jo odkrijejo že v zgodnjem otroštvu. Večina s to težavo ne poroča o akutnih bolečinah, pri nekaterih pa postanejo bolečine neznosne. Ljudje postanejo obupani, kajti že samo misel, da bodo morali s temi bolečinami živeti do konca življenja, je grozna. Skolioza vpliva na spremembo hoje, zmanjša prožnost hrbtenice, pojavijo se težave z dihanjem in srčno-žilnim sistemom. Vse to pa vodi v bolečine in seveda v zmanjšanje samopodobe.
Vendar pa klinična somatika (Thomas Hanna), še posebej pa metoda AEQ (Aleš Ernst), ponujata rešitev za skoliozo. Pomembno je poudariti, da moramo najprej opraviti vse preglede, ki nam jih nudi zdravstvo, nato pa sebe lahko raziskujemo naprej z novimi spoznanji, ki so na trgu. Poglejmo, kaj lahko človek z znanjem metode AEQ stori zase in za svojo skoliozo.
Problem ni samo v ukrivljeni hrbtenici, temveč predvsem v zategnjenosti, zakrčenosti mišic, ki vlečejo hrbtenico v eno stran. Dodatni problem (na začetku celo največji) je, da se človek ne zaveda povečanega tonusa teh mišic. Preprosto ne čuti, da so njegove mišice zategnjene precej preveč in predvsem precej preveč časa. Da so se mišice zategnile, seveda obstaja nek razlog – priporočam v branje knjigo Johna E. Sarna Ozdravimo bolečine telesa. Torej prvi korak je ozaveščanje, da ima človek s skoliozo težavo s povečanim tonusom (povečano napetostjo) mišic po eni strani trupa. Drugo: kot so se mišice postopoma, v času, zategovale, jih je možno le postopoma, počasi, tudi sproščati. Ne raztezati, temveč sproščati. Zakaj so mišice preveč in predolgo zategnjene? Zato, ker je to njihov odgovor na potlačene čustvene vsebine v človeku. In ravno zato je proces odprave skolioze proces, ki vzame veliko časa, postopnost, vztrajnost in nujno spoznavanje samega sebe od znotraj. Tega ne more storiti nihče namesto nas. Ta proces je v celoti odvisen od zviševanja čustvene zrelosti posameznika, ki trpi za skoliozo. Kako to storimo? Z zavedanjem lastnega telesa, s posebnimi vajami, ki nam omogočajo zavestno opazovanje, čutenje zategnjenih mišic. Z vajami AEQ začnemo spoznavati zamrznjene, toge, preveč napete mišice. Z rednim delanjem teh vaj se bodo mišice začele počasi sproščati, ukrivljenost hrbtenice pa se bo začela zmanjševati. Hitrost spremembe je močno povezana z našo voljo, natančnostjo, vztrajnostjo, predvsem pa s čustvenim zorenjem, kajti ob počasni izvedbi vaj bodo iz nas začela vreti potlačena, v mišice ujeta čustva. Opisanega postopka ne moremo, niti ne smemo izvajati sami. Treba je obiskati strokovnjaka.