Ne le oprema, tudi znanje
Za varen obisk gora pozimi ni dovolj le dobra opremljenost, ampak tudi znanje. Nabirajmo ga na ustreznih tečajih usposobljenih strokovnjakov.
Velika planina – Če so še pred nekaj leti strokovnjaki opozarjali na ustrezno opremljenost za varen obisk gora v zimskih razmerah, je danes, ko je kvalitetna oprema dostopnejša in planinci v gore večinoma odhajajo dobro opremljeni, v ospredju pravilna uporaba opreme. Tako bi lahko na kratko strnili poudarke novinarske konference s praktičnim prikazom uporabe opreme, ki so jo ob začetku zimske sezone pripravili v Planinski zvezi Slovenije.
Poleg kvalitetnih čevljev in oblačili se v gore vedno podamo z nahrbtnikom, v katerem so poleg zaščitnih očal, naglavne svetilke, hrane in pijače vselej tudi planinski zemljevid novejše izdaje in kompas ter lavinski trojček, ki sestoji iz plazovne žolne, sonde ter aluminijaste lopate. Prav tako za varno obiskovanje zasneženih gora potrebujemo cepin in dereze, kot pa je dejal Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec PZS in alpinistični inštruktor, nam oprema ne koristi, če je ne znamo ustrezno uporabljati. »Znanja ne črpamo po nepreverjenih kanalih na spletu, temveč z udeležbo na tečajih zimske hoje v hribe. Če tega znanja nimamo, se v gore podamo le v spremstvu izkušenega vodnika,« pravi Šerkezi, ki ob tem poudarja, da velja ob tem preveriti tudi, ali ima vodnik ustrezne izkušnje.
Tako meni tudi Luka Kovačič, vaditelj turnega smučanja in član slovenske reprezentance v turnem smučanju. Tovrstna rekreacija tudi zaradi precejšnje cenovne dostopnosti postaja vse bolj priljubljena oblika gibanja v gorah. »Z nekaj posebnostmi tudi pri turnem smučanju veljajo enake zakonitosti oziroma pravila kot pri gorništvu in alpinizmu,« pravi Kovačič, ki meni, da je predznanje alpskega smučanja nujno, preden se preizkusimo v turnem smučanju. To je sicer dovoljeno tudi na smučiščih, a moramo pri tem poskrbeti za lastno varnost in varnost preostalih smučarjev ter spoštovati pravila, ki veljajo na urejenih smučiščih.
Sicer pa priporoča, da se tehnike in pravilne uporabe opreme naučimo na tečajih. »Ko pride do nesreče, vedno reagiramo instinktivno, zato je nujno, da pravilne tehnike vadimo, sicer se v kritični situaciji ne bomo odzvali pravilno,« pravi Kovačič, ki dodaja še, da se v gore, s smučmi ali brez njih, odpravimo v dvoje, saj si bomo lahko le tako pomagali v primeru nesreče.
Ob vse večji priljubljenosti turnega smučanja pa velja opozoriti tudi na medsebojno spoštovanje različnih obiskovalcev gora. »Če gremo v gore peš, nikoli ne hodimo po turni smučini, ki jo ustvarijo smučarji, saj jo bomo s tem uničili in ne bo več uporabna za tiste, ki pridejo za nami,« je nekaj pravil obnašanja, ki jih velja spoštovati, razkril Kovačič.
V nedeljo, 11. decembra, bomo zaznamovali tudi mednarodni dan gora, ki letos poteka na temo Ženske premikajo gore. Kot je poudaril Miha Habjan, gorski vodnik in podpredsednik PZS, so ženske marsikje vodilne branilke narave, imajo glavno vlogo pri ohranjanju tradicij in kulturne dediščine. »Zaradi družbenih, socialnoekonomskih ter klimatskih sprememb po vsem svetu ženske sprejemajo večjo in pomembnejšo vlogo v gorskem svetu, a so mnogokrat zaradi številnih vzrokov spregledane in zapostavljene,« je še oddal Habjan in mednarodni dan gora poudaril kot priložnost za večjo enakopravnost žensk v gorskem svetu.