Venček v duhu tradicije
Da je najlepši adventni venček naraven in odraža duh tradicije ter ni odsev sodobnega potrošniškega blišča, so zatrdile udeleženke blejske delavnice izdelovanja tega okrasa, ki v adventnem času polepša mize in vrata.
Vence so udeleženke izdelovale iz naravnih materialov, ki so jih po večini nabrale same. Uporabile so islandsko smreko, bršljan, veje cipres, brin, šipkove jagode, storže in okrasno grmičevje.
Bled – Pod okriljem Turističnega društva Bled je v prostorih blejskega gasilskega doma potekala delavnica izdelovanja adventnih venčkov, ki jo je vodila upokojena cvetličarka Meta Kenda. Kot je pojasnila, udeleženke prisegajo na tradicionalen venec iz zimzelenega rastlinja s štirimi svečami, ki ponazarjajo štiri adventne nedelje – prva bo že 27. novembra. »Najpristnejši so tisti venci, ki so narejeni iz naravnih materialov, brez pretiranega blišča, z dodatki v rdeči ali vijolični barvi,« je dejala Kenda in na vprašanje, kakšni so letošnji trendi tega adventnega okrasa, odgovorila: »Zagovarjam prepričanje, da trenda pri tem ni. Ključno je namreč, da venec odraža praznični čas, da je barvno in stilsko usklajen s stanovanjem oziroma prostorom, kamor ga umeščamo. Ponudba v trgovinah je sicer zelo široka, nekateri prisegajo na klasiko, drugi na moderen slog, a zagotovo je poseben občutek, če venec narediš sam in ga oblikuješ po lastnih željah in okusu.«
Vence so udeleženke izdelovale iz naravnih materialov, ki so jih po večini nabrale same. Uporabile so islandsko smreko, bršljan, veje cipres, brin, šipkove jagode, storže, okrasno grmičevje. »Ti venčki, ki jih po stari tehniki vežemo z žico, niso obstojni več let, na prostem morda zadržijo dlje časa, ker je hladneje, sicer pa je v navadi, da ga zamenjamo vsako leto,« je še povedala Kenda.
Dobrodelna prodaja venčkov
Turistično društvo Bled, ki tovrstno delavnico pripravlja že desetletje, bo to soboto in nedeljo med 9. in 13 uro na Tržnici Bled na nekdanji bencinski črpalki Petrol organiziralo dobrodelno prodajo izdelanih adventnih venčkov, zbrana sredstva pa bodo namenili družini v stiski iz občine Bled. Člani društva bodo oba dneva pekli tudi posmoduljo in zbrana sredstva iz tega naslova ravno tako namenili za to družino. »Sprva smo po delavnici organizirali razstavo in tekmovanje, pred petimi leti pa smo se odločili, da dogodku dodamo dobrodelno noto in naredimo nekaj dobrega za skupnost. Vsaka udeleženka zato naredil vsaj dva venca, enega zase, drugega za dobrodelne namene,« je povedala tajnica društva Vanja Piber.
Praznični običaji
Adventni venec je del prazničnih običajev, ki jih moramo ohranjati, je prepričana ena od udeleženk Marija Strgar, ki v tem času običajno naredi 26 vencev, podari jih namreč prijateljem kot praznično darilo. »Všeč so mi je naravni venci z dodatki smetanove barve. Med okraski imam najraje zvezdice različnih barv, od naravnih pa strože. Za vrata naredim venec le iz naravnih materialov, za stanovanje dodam kakšno svetlečo kroglico,« je dejala Strgarjeva, ob tem dodala, da se delavnice rada udeleži tudi zaradi družbe in odlične mentorice. Natalija Kos je pri izdelavi uporabila veje smreke, lovorikovca in bršljana. »Vedno ga naredim sama, tokrat bom dodala bele sveče in rdeče kroglice,« je povedala Kosova. Nada Žemva pa je za podstavek uporabila spleteno vinsko trto. »Venček je simbol topline, druženja in prijaznosti. To je tudi namen delavnice, ki ne povezuje le nas udeleženk, temveč z dobrodelno noto poveže tudi širši krog ljudi,« je še poudarila Nada Žemva.