Ribogojnice

<p>Reke imajo vedno manj vode, tako je tudi rib v rekah manj.</p>

Obiskala sem eno od ribiških družin. V Sloveniji jih je 65 in skrbijo za ribji zarod v naših rekah. Sto štirideset let v Sloveniji že obstaja organizirano ribištvo, kar pomeni, umetno oplojujejo ikre in jih vstavljajo v reke. Človek ne more živeti brez vode. Reke predstavljajo za človeka vir življenja. Transport, hrana, energija, mlinarstvo, namakanje, kmetovanje, šport in rekreacija, vse to nam nudijo reke. Vsaka ribogojnica skrbi za določen odsek rek, ki se delijo na jadransko in črnomorsko oziroma donavsko povodje. Skrb za vodotoke je nekaj, kar se prelaga na različna bremena in službe. Rečne struge so danes močno preoblikovane. Zajezili smo jih zaradi hidroelektrarn. Reke so pogosto strpali v kanale z visokimi podpornimi zidovi, da bi visoka voda čim hitreje odtekla. Vse to je dobro za človeka, za življenje v rekah precej manj. Rečni bregovi so kot goba ali mokrišče, torej nekakšni zadrževalniki vode, če so urejeni. V času poletne vročine je vode v rekah precej manj ali je sploh ni. Beton še poveča segrevanje vode. Ribji zarod v rekah regulirajo skladno z državnimi načrti. Reke imajo vedno manj vode, tako je tudi rib v rekah manj. Ko pridejo nalivi, voda, speljana v nekakšnih kanalih, kakor so danes videti rečne struge, hitro odteče. Vzgoja rib je več kot garaško delo. Ribič nam je pokazal, kako osmuka ribo (samca in samico) in naredi umetno oploditev. Oplojena jajčeca vzgajajo v notranjih bazenih. Potem ribe prenašajo v betonske bazene in jih glede na velikost rib nenehno prestavljajo. Ko so ribe v prostorih ribogojnic, so njihove, ko jih vložijo v reke, so državne. Krma za ribe je draga, najkakovostnejšo kupijo iz Danske. Vsaka ribiška družina vzreja svoje avtohtone ribe, na Gorenjskem potočno in jezersko postrv, lipana in kralja rib, sulca. Večino dela ribiči opravijo prostovoljno, kar je izjemna dragocenost, morda tudi posebnost Slovencev. Opazili smo razliko, kako se ribe obnašajo v betonskih bazenih in kako v naravnih gojitvenih potokih. Potem smo obiskali drugo ribogojnico, ki se nahaja v gorskem svetu. Izkorišča naravni izvir vode, ki ima stalno letno temperaturo 6 °C. Ribe gojijo izključno za prodajo. Gojitveni bazeni so naravni, stalna temperatura vode omogoča, da ribe lahko hranijo manj, te pa rastejo bolj enakomerno in počasneje. Lahko si predstavljate, da je kakovost teh rib večja. Vsi so povedali, da lahko le nemo opazujejo povečano število ptic in vider, ki so jim ribe hrana. Človek je od industrijske revolucije dalje močno posegel v naravo. Nemo opazujemo, kako nekatere vrste izumirajo, naseljujejo pa se druge. Pomembno vprašanje je, ali bo ob vseh spremembah v naravi preživel človek. Zdi se, da lahko nadzoruje in ureja vse, tudi naravo. Koliko časa še?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Kultura / sreda, 9. maj 2012 / 07:00

Intimen vpogled Saše Bezjak

V Sokolskem domu v Škofji Loki je do 16. maja na ogled kiparska razstava akademske umetnice Saše Bezjak z naslovom Intimen vpogled.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 25. marec 2020 / 00:59

Ukradli bančno kartico

Medvode – Medvoški policisti iščejo tri neznane moške, ki so osumljeni tatvine bančne kartice, s katero so nato opravili več nakupov na širšem območju Ljubljane.

Mengeš / sreda, 25. marec 2020 / 00:50

Jubilej mengeških gasilcev

Osrednje prostovoljno gasilsko društvo v Mengšu praznuje sto trideset let delovanja.

Žirovnica / sreda, 25. marec 2020 / 00:47

Nič več plastičnega pribora

Občina Žirovnica se je pridružila pobudi o zmanjšanju uporabe plastičnega pribora. Na prireditvah in sestankih ne bodo več uporabljali plastičnih slamic, krožnikov, lončkov in jedilnega pribora.

Izleti GG / sreda, 25. marec 2020 / 00:27

Slovenka in avstralska neskončnost s kolesa (1)

Bernarda Jurič šteje 46 let in je diplomirala iz gradbeništva ter magistrirala iz tehniškega varstva okolja. Po rodu je Štajerka, Ptujčanka, ki je zaposlena v Ljubljani, a danes živi v vasi Pleterj...

Zanimivosti / sreda, 25. marec 2020 / 00:24

Tisoč in ena noč

Dne 24. marca leta 809 je umrl peti abasidski kalif Harun Al Rašid. Rodil se je leta 766 – točen datum ni znan. Njegov dvor in prestolnica sta prizorišče zgodb iz Tisoč in ene noči.