Manj udobja za večji prihranek

Če bi le lahko, bi – tako kot to pregovorno storijo medvedje – zimo prespala. Ko se temperature začnejo spuščati pod dvajset stopinj Celzija, me neprestano zebe. Doživetje zimske idile z mrazom in snegom mi ni v veselje, raje jo opazujem iz zavetja toplega, zelo toplega doma. Topel dom pa bo letos postal že neke vrste posebno razkošje, saj bomo ob vsesplošni draginji morali varčevati tudi pri ogrevanju. Burno dogajanje na svetovnih trgih se namreč odraža tudi na položnicah za ogrevanje. Konec oktobra in začetek novembra sta bila nadpovprečno topla, kar je bilo ugodno za kurilno sezono. Ponekod še niso začeli ogrevati in so tako že prihranili nekaj evrov.

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je pripravila nasvete, kako prihraniti pri ogrevanju. Kot pojasnjujejo, lahko že z manjšimi spremembami bivalnih navad, rednim čiščenjem grelnih teles in za stopinjo nižjo temperaturo v stanovanju dosežemo prihranke. Več ukrepov bomo sprejeli, večji bo seštevek prihrankov, ob tem pa se bomo morali odpovedati določeni stopnji udobja, ki ga nam, »zmrznjenim«, nudijo višje temperature v prostorih doma.

Na ZPS pravijo, da v bivalnih prostorih pozimi zadostuje od 20 do 22 stopinj Celzija, v otroški sobi in kopalnici kakšna stopinja več. Pri tem moramo upoštevati, da vsaka dodatna stopinja Celzija pomeni povečanje porabe toplotne energije za od šest do osem odstotkov. V primeru stanovanja s površino 60 kvadratnih metrov to pomeni za 156 kWh (oz. 208 kWh) večjo porabo zemeljskega plina na mesec oziroma 75 evrov (oz. 99 evrov) na kurilno sezono.

Letos še posebno priporočajo, da v vsakem primeru znižamo temperaturo ogrevanja. Če jo znižamo na primer s 24 stopinj Celzija na 23, lahko prihranimo do šest odstotkov električne energije. Če jo znižamo z 20 na 19 stopinj Celzija, je lahko prihranek tudi do 7,5-odstoten. Enako velja za zemeljski plin. Smiselno je, da ogrevamo le prostore, ki jih uporabljamo, na ta način pa lahko prihranimo do pet odstotkov zemeljskega plina. Na ZPS še poudarjajo, naj bodo radiatorji in druga ogrevalna telesa vedno prosti. Ne zalagajmo jih s pohištvom in jih ne zagrinjajmo z zavesami in drugimi predmeti, prah in druge smeti med rebri radiatorja pa redno odstranjujmo. V nasprotnem primeru lahko radiator oddajo tudi do dvajset odstotkov manj toplote. Pomembno je tudi, da preverimo, ali so radiatorji enakomerno ogreti po celotni površini, in če niso, jih je treba odzračiti, saj lahko zrak v sistemu poveča stroške ogrevanja tudi za 15 odstotkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 30. junij 2018 / 18:28

Dediščina arheološkega kustodiata Gorenjskega muzeja

Arheološki Kranj je poznan v svetu po najdbah iz Lajha, odkritih konec 19. in na začetku dvajsetega stoletja. Odkopanih je bilo okoli sedemsto grobov z zlatim in srebrnim nakitom, meči, dolgimi nož...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 10. november 2022 / 16:12

Korak bliže novi knjižnici

Po najbolj optimističnih napovedih naj bi v Škofji Loki v dobrih dveh letih postavili novo sodobno knjižnico, včeraj pa so predstavili izbrano natečajno rešitev.

Avtomobilizem / četrtek, 10. november 2022 / 15:53

»Kol'kor kapljic, tolk' nesreč«

Besedilo izvirne pesmi nam pravi, da se nam ob vsaki popiti kapljici podaljša življenje, a v prometu je ravno obratno. Več kapljic ne pomeni boljše zabave, ampak večje tveganje za ogrožanje cestnega p...

Rekreacija / četrtek, 10. november 2022 / 15:49

Krog za dušo in srce

Cjasut dal Scior (1720 m n. m.) – Krog za dušo nad karnijsko vasico Dordolla. Pretkano speljana pot, ki uživaško premaguje strmino. Razgledna panoramska pot, na kateri zaigra srce.

Avtomobilizem / četrtek, 10. november 2022 / 15:48

Termični motorji bodo izginili

Do leta 2035 bo potrebno 100-odstotno zmanjšanje emisij CO2, kar v praksi pomeni konec dobe avtomobilov z motorji na notranje zgorevanje. Rešitev pa ni tako preprosta, opozarjajo evropski avtoklubi. R...

Gospodarstvo / četrtek, 10. november 2022 / 15:39

Za kmetijstvo težko leto

Letošnje kmetijsko leto se končuje, pridelki so večinoma pospravljeni, čas je za »polaganje računov«: kakšna je bila letina in kakšen je (bo) finančni iztržek.