Sedem pik? Že dolgo ne
Kdaj ste jo zadnjič videli, iz pesmice, tisto pikapolonico, ki ima sedem pik?
Kranj – Harlekinske polonice so vsa tista raznobarvna mala bitjeca, ki jih v jesenskih toplih dneh najdemo na fasadah naših hiš, neredko se vanje priplazijo tudi skozi špranje pri oknih in vratih. Čeprav so lepega videza, pa gre žal za invazivno vrsto polonice, ki izloča nadvse smrdljiv izloček.
Ravno te polonice izrinjajo vrsto pikapolonic s sedmimi pikami, ki pregovorno prinašajo srečo, nasprotno z njimi omenjene skorajda prinašajo nesrečo, saj se jih nikakor ne da znebiti.
Sicer je harlekinska polonica invazivna tujerodna vrsta, ki izvira iz Azije. V prejšnjem stoletju so jo za zatiranje listnih uši in kaparjev razširili po vsem svetu. Polonice, ki so že več kot deset let prisotne po številnih evropskih državah, tudi v Sloveniji, izvirajo iz severnoameriške populacije, nam je povedala vodja kranjske enote Zavoda za varstvo narave Sonja Rozman.
Zatočišča v jesenskem času iščejo za prezimovanje, kjer se zbirajo v velikem številu, nekateri celo pravijo, da jih je naenkrat na fasadi domov lahko na tisoče. V naših domovanjih sicer ne naredijo škode, ampak tu želijo zgolj prezimiti. A ko jih odstranjujemo, če ste že imeli izkušnjo z njimi, veste, da izločijo zoprno smrdeč izloček.
Bodo pikapolonice, ki jih poznamo, postale preteklost
Rozmanova kot zanimivost pove, da je študija v Veliki Britaniji pokazala, da se je številčnost populacije domorodne pikapolonice po vnosu harlekinske polonice v dveh letih zmanjšala za 72 odstotkov (od 2006 do 2008). V Sloveniji tovrstne študije ni bilo izvedene, subjektivno opazovanje pa pokaže, da je v okolju veliko več harlekinskih polonic kot domorodnih.
Kaj lahko storimo? Za zdaj ne poznamo učinkovitih načinov njenega omejevanja, zato ne moremo storiti prav dosti, saj gre za invazivno tujerodno vrsto, pravi Rozmanova, na katero naša narava ni prilagojena, njene lastnosti in prilagodljivost pa ji dajejo dobre možnosti preživetja, širjenja in tudi prednost pred domorodnimi pikapolonicami. Doma pa si lahko pomagamo tako, da poskušamo zatesniti špranje, če pa zaide v naše stanovanje, se je po izkušnjah najbolje izkazalo sesanje.