V planinskih kočah poleg Slovencev spet opažajo več tujih obiskovalcev. / Foto: Gorazd Kavčič

V kočah prespi manj planincev

Na Planinski zvezi Slovenije ugotavljajo, da je obisk visokogorja podoben lanskemu ali celo malce boljši, vendar pa se planinci redkeje odločijo, da prespijo v planinskih kočah. V nekaterih je moč unovčiti tudi turistične bone.

Kranj – Za dosedanji del letošnje planinske sezone se kaže dober obisk visokogorja, na nekaterih območjih zelo dober. Po drugi strani je za koče v sredogorju letošnja poletna sezona v povprečju slaba, a kljub vsemu nekatere koče beležijo zelo dober obisk.

Obisk pred sezono je bil zaradi epidemije covida-19 omejen in tako zmanjšan, v poletju pa se ljudje raje odpravijo višje v visokogorje. »Posebej v visokogorju je opazno več tujcev glede na lanskoletno situacijo. Začetek sezone je bil zaradi bolj spremenljivega vremena podpovprečen. Trenutne stabilnejše vremenske razmere in pregovorno večji interes Slovencev za obisk gora v avgustu pa pomenijo polno zasedenost koč, še posebno v dneh okoli prazničnega konca tedna. To velja predvsem za najbolj obiskane koče v širši okolici Triglava,« pravi strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) Dušan Prašnikar.

Kot tudi ugotavljajo na PZS, koronavirusne razmere v določeni meri omejujejo obisk planinskih koč, vendar je v visokogorskih kočah čutiti strpnost in sprejetost glede pogoja PCT. Tudi v planinskih kočah je namreč zaradi ukrepov še vedno na voljo omejeno število ležišč. Še vedno je obvezna uporaba maske v notranjosti koč, razkuževanje rok in medsebojna oddaljenost, kolikor je ta mogoča. Spremenjen je tudi način obratovanja planinskih koč. Strežba hrane in pijače je v večji meri le na terasah koč.

Kot ugotavljajo oskrbniki koč, je bila lani med njihovimi gosti večina Slovencev, letos pa se vračajo tudi tujci. Največ je enodnevnih obiskovalcev.

Letos je večina planinskih koč okoli Triglava začela sprejemati rezervacije s pomočjo rezervacijskega sistema za planinske koče. Povezava do koč z rezervacijskim sistemom in pojasnil je dostopna na povezavi https://www.pzs.si/vsebina.php?pid=268. Sistem je poenostavil delo oskrbnikom, hkrati pa tudi vsakemu posamezniku omogoča, da lahko kadarkoli rezervacijo po spleta naredi ali jo potrebi pravočasno spremeni.

»Tudi v planinskih kočah je možno unovčiti turistične bone. Vendar ne v vseh, zato se glede uporabe bona prej pozanimajte v planinskih kočah,« svetujejo na PZS in dodajajo, da so opazili, da se je v lanski sezoni spremenila struktura obiskovalcev gora, zato znova opozarjajo, da je smeti treba odnesti v dolino ter da je gorski svet prostor, kamor vstopamo z veliko mero spoštljivosti, strpnosti in razumevanja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / ponedeljek, 24. januar 2022 / 18:22

Bogovi, miti in njihovi simboli

V galeriji U Jaksy v mestu Miechow na Poljskem se ta čas na skupni razstavi predstavljata Lojze Kalinšek in Irena Gayatri Horvat.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / / 17:52

Franja, res enkratna zgodba

Zadnje čase sem iz povsem različnih virov zaznal sporočilo, da so sodobni ljudje žejni dobrih zgodb. Sredi vse hitrejšega tempa in pod težo raznih banalij radi prisluhnemo zgodbam, ki so res enkratne...

Kronika / / 17:36

Na pokopališčih tudi tatovi

O izbruhu tatvin plemenitih kovin na pokopališčih smo letos že poročali, v predprazničnih dneh, ko lastniki množično urejajo grobove, pa so policisti znova prejeli več prijav tatvin na pokopališčih.

Naklo / / 17:35

Namesto sveč prostovoljni prispevek

Akciji Manj svečk za manj grobov so se že lani pridružili tudi na domžalskih pokopališčih, letos pa še na pokopališčih v občini Naklo.

Kultura / / 17:34

Že pet let pojejo iz srca

V soboto je Kranjski oktet s slavnostnim koncertom v polni Škrlatni dvorani Doma krajanov na Primskovem proslavil peto obletnico svojega uspešnega delovanja.

Radovljica / / 17:31

Odprli prenovljen gasilski dom

V Podnartu so v soboto odprli popolnoma prenovljen gasilski dom z novim prizidkom. Gasilci opravili več kot 2700 ur prostovoljnega dela.