Iz "gradbene" se že sliši glasba
Nekdanja srednja gradbena šola na Cankarjevi 2 v starem mestnem jedru Kranja ima po približno dveh desetletjih samevanja novo vsebino. V prenovljene prostore, ki so jih uradno odprli minuli ponedeljek, sta se namreč preselila kranjska enota Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) in Glasbena šola Kranj, ki ima v novih prostorih (lokaciji v Evropi in na Pungertu ostajata), opremljenih z dvigalom, končno pogoje tudi za učenje gibalno oviranih.
Stavba na Cankarjevi 2 je bila zgrajena leta 1912, v 19. stoletju pa sta bili v njej tudi dekliška in deška ljudska šola.
Kranj – Prenova objekta je stala približno slaba dva milijona evrov, od tega sta skoraj 1,5 milijona evrov zagotovili Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, nekaj manj kot pol milijona evrov pa je prispevala Mestna občina Kranj (MOK).
Kranjski župan Matjaž Rakovec je na odprtju prenovljenega objekta spomnil, da ga je MOK dobila v last leta 2014 s pogodbo o brezplačnem prenosu državnega premoženja. »V tem mandatu nam je Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko odobrila finančno podporo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Zavihali smo rokave in prenovili celoten objekt: vse prostore, notranje instalacije, streho, frčade, fasado. Na poti do uresničevanja cilja smo se srečali tudi s kakšnim izzivom, kot je otežena dobava materialov, značilna za ta čas, a nam je vendarle uspelo uresničiti, kar smo si začrtali,« je razložil.
Prostori za orkestre in baletke
Glasbena šola Kranj se je od ustanovitve leta 1909 ves čas spopadala s prostorsko stisko, predvsem je bilo oteženo izvajanje skupinskega pouka, saj doslej niso imeli ustrezno velikih prostorov, je poudarila ravnateljica Petra Mohorčič. »Na tej lokaciji tako prvič dobivamo lastne prostore za orkestre in baletke. Ta stavba postaja tretja stalna lokacija šole in je na pol poti med dosedanjima lokacijama, kjer bomo še naprej izvajali individualni pouk inštrumentov in petja. Nova lokacija bo zagotovo pripomogla k povezovanju vseh treh,« je dodala.
Ena celica
Damjan Damjanovič, direktor JSKD, pa je izrazil veselje, da je Kranj med vodilnimi mesti, ki zelo podpirajo kulturo, predvsem ljubiteljsko. »Hvala županu za edinstveno dejanje, da je združil glasbeno šolo in javni sklad za kulturne dejavnosti, kajti to je ena celica,« je dejal in napovedal, da prihodnje leto v Kranju pripravljajo vseslovensko predstavitev javnega sklada in njegovih dejavnosti.