Dražba ovnov je dobro uspela
Na dražbi plemenskih ovnov jezersko-solčavske pasme na Spodnjem Jezerskem je bilo naprodaj dvajset ovnov z licenco za naravni pripust, prodali so jih štirinajst, večino med njimi po višji ceni od izklicne.
Predsednik društva in vodja testne postaje Janez Smrtnik se je pisno zahvalil vsem, ki so najbolj zaslužni za delovanje alternativne testne postaje na Jezerskem. Ocenjuje, da je na Jezerskem okrog štiristo ovc jezersko-solčavske pasme oziroma več, kot jih je bilo pred desetimi leti.
Spodnje Jezersko – Društvo rejcev ovc jezersko-solčavske pasme je v nedeljo na Testni postaji Jezersko na ekološki Kovkovi kmetiji pripravilo tradicionalno, že enaindvajseto dražbo plemenskih ovnov jezersko-solčavske pasme.
Sedem ovnov so izločili
Na testni postaji vzrejajo ovne po posebnem, od državnih ustanov odobrenem in nadzorovanem rejskem programu, pri katerem dajejo poudarek reji v naravnem okolju, predvsem planinski paši. Letos je bilo na testu trideset ovnov, izmed katerih je republiška komisija za priznavanje plemenjakov na podlagi ugotovitev in rezultatov testa izbrala triindvajset ovnov, ki so pridobili licenco za naravni pripust; sedem pa jih je izločila zaradi nižjega prirasta, slabšega semena in konstitucijskih napak.
Na dražbi je bilo dvajset ovnov, ki jih je komisija razvrstila v kakovostne razrede, od katerih je bila odvisna tudi izklicna cena. V razredu1A ni bilo nobenega ovna, v razredu 1B je bil eden (iz reje Petra Žemva z Bleda) z izklicno ceno 220 evrov, v razredu 2A štirje z izklicno ceno 200 evrov, v razredu 2B deset po 170 evrov in v razredu 3A pet ovnov z izklicno ceno 150 evrov.
Za najdražjega ovna 245 evrov
Za dražbo je bilo kar veliko zanimanje. Od dvajsetih ovnov so jih prodali štirinajst, od tega le tri po izklicni ceni, preostale pa dražje. Prodali so vseh šest najbolje ocenjenih ovnov, za najdražjega je kupec odštel 245 evrov ali 45 evrov več od izklicne cene. Zanimivo: lastnika je zamenjal tudi edini črni oven. Kupci so si ovne natančno ogledali »v živo«, v veliko pomoč pri odločitvi za nakup pa jim je bil katalog, kjer so za vsakega ovna dobili rodovne podatke, rodovne podatke njegovih staršev, podatke o prirastu v času testiranja, o plemenski vrednosti, kvaliteti volne, oceno zunanjosti ...
Kot je povedal Janez Smrtnik, vodja testne postaje in gospodar Kovkove kmetije, sicer pa tudi predsednik Društva rejcev ovc jezersko-solčavske pasme, je letošnje poletje zaznamovala huda suša, zaradi katere so med testom morali trop plemenskih ovnov pogosto seliti, da so mu zagotovili dovolj paše. Z vodo pa ni bilo nobenih težav.
Na dražbi jagnjic prodali bolj malo
Že prejšnji teden je bila v okviru Festivala volne Bicka v Solčavi dražba plemenskih jagnjic, starih od pet do osemnajst mesecev. Na dražbi je bilo osemnajst jagnjic, od tega deset po izklicni ceni 130 evrov in osem po ceni 120 evrov. Prodali so le tri jagnjice. »Rejci se v sedanjih razmerah več odločajo za prodajo ovc kot za nakupe, saj jim zaradi suše primanjkuje krme ali so z njo bolj na tesnem,« je razplet dražbe komentiral predsednik društva Janez Smrtnik.