Ob dnevu bele palice
Oviro za slepe predstavljata že smetnjak sredi ulice ali previsok pločnik.
»Če divje stiskamo tipko, da bi prej prišli čez cesto, se rdeča luč ne bo nič prej spremenila v zeleno. Signalizator je namenjen izključno slepim, da slišijo, kdaj lahko stopijo na prehod,« pravi tiflopedagog Gregor Habjan.
Kranj – Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Kranj je minuli petek dopoldne pripravilo sprehod po Kranju, ki se ga je udeležilo okrog dvajset slepih, slabovidnih in njihovih spremljevalcev. Z njimi smo se sprehodili po mestnih ulicah, ob tem pa so opozorili na ovire in prepreke, ki jih ovirajo pri vsakodnevnem gibanju v urbanem okolju.
Ko človek oslepi ...
Po kranjskih ulicah je vodil tiflopedagog, učitelj orientacije Gregor Habjan. »Ko človek oslepi, se svet spremeni njemu in njegovim sobivajočim. Najprej ga je treba orientirati doma, potem v okolici,« pove. »Ne bo narobe, če recimo vhod v blok ozvočimo s kakšnimi zvončki, da zacingljajo,« še doda.
Habjan je posebej poudaril, da je zmotno mišljenje, da se bo na prehodu za pešce ob pritisku na gumb, ki oddaja zvočni signal, prej prižgala zelena luč za prosto prečkanje ceste. »Če divje stiskamo tipko, da bi prej prišli čez cesto, se rdeča luč ne bo nič prej spremenila v zeleno. Signalizator je namenjen izključno slepim, da slišijo, kdaj lahko stopijo na prehod.«
Na pot s spremljevalcem
Kot je med drugim pred dnevom bele palice, ki smo ga zaznamovali v soboto, 15. oktobra, povedalo približno dvajset udeležencev sprehoda po Kranju, jim lahko ovire na poti predstavljajo že nepravilno postavljen smetnjak pa previsoki pločniki, luknje na cestišču in nepravilno postavljeni reklamni panoji. Večina od udeležencev se je strinjala, da gredo zaradi vseh nepričakovanih situacij raje na pot s spremljevalcem. »Tako vem, da se bom varno vrnila domov,« je povedala gospa, ki jo je na sprehodu po Kranju spremljal njen mož.
Tudi Habjan meni, da je, če je le mogoče, zares najbolje, da se slepi in slabovidni na pot odpravijo s spremljevalcem, »saj so velikokrat talne oznake pomanjkljive, recimo velikokrat bi bilo olajšanje že to, da bi bile tipalne črte na prehodih za pešce dvignjene, tako kot je zdaj na nekaterih obnovljenih odsekih v Kranju«.
Literarni večer
Na predvečer dneva bele palice pa je študijski krožek pri društvu pripravil še literarni večer v Mestni knjižnici Kranj, kjer so predstavili dela pisatelja Jakoba Alešovca, rojenega na Skaručni pri Vodicah. Naslovili so ga Kako se je slovenski trpin likal. Alešovec, zelo plodovit pisatelj iz sredine 19. stoletja, je poleg literarnih del (velja za prvega slovenskega pisca kriminalnih zgodb) veliko pisal za nemške in slovenske časnike, nekatere je tudi urejal, izdajal pa je tudi satirični list Brencelj. Ob koncu svojega življenja je izgubil vid, zato ni mogel več ustvarjati in je končal kot brezdomec.