Prihodnost povezati z dediščino
Več kot sto ljudi se je prejšnji teden v dvoranici starološkega gradu udeležilo ustanovnega zbora novega društva, Kulturno-zgodovinskega društva Lonka Stara Loka.
Stara Loka – »Že s tem, da smo ustanovni zbor sklicali v Strahlovem gradu v Stari Loki, smo pokazali na namen novoustanovljenega društva, ki želi opozarjati na pomen kulturno-zgodovinske in naravne dediščine, jo ohranjati in vključevati v trajnostni razvoj kraja,« je povedal pobudnik in po ustanovnem srečanju tudi predsednik novega društva Lonka Klemen Karlin. Zakaj Lonka? Gre za staro poimenovanje Loke, ki se prvič omenja leta 1074 v pogodbi med oglejskim patriarhom in freisinškim škofom. Pod imenom Lonka pa je po Karlinovih besedah delovala tudi neformalna skupina, ki je v devetdesetih letih dala pobudo za postavitev spomenika kiparju Tonetu Logondru (doma iz Pevna, zaledja Stare Loke) in s tem spodbudila nastanek današnje Aleje znamenitih Ločanov.
Novo društvo namerava že 11. februarja pripraviti prvi Strahlov večer (poimenovan po zadnjih lastnikih starološkega gradu) z naslovom Stara Loka kot je bila in kot si jo želimo z gosti zgodovinarjem dr. Francetom Štuklom, domačinom Petrom Grašičem, ki ve veliko povedati o nekdanjem življenju v Stari Loki, in arhitektom prof. dr. Janezom Koželjem. Društvo namreč ne želi biti zazrto zgolj v preteklost, pač pa želi kot aktiven dejavnik sodelovati pri oživitvi in celoviti ureditvi zgodovinskega jedra Stare Loke. Želijo namreč, da bi na območju nekdanjega vaškega jedra znova zaživel trg z identiteto krajevnega središča. Kot je povedal Klemen Karlin, so razmišljanja o tem intenzivneje zaživela lansko poletje, ko je bila Stara Loka razkopana zaradi urejanja komunalne infrastrukture, ko je bil zaprt tranzitni promet skozi naselje in so se ljudje spet začeli družiti. Tudi na občini razmišljajo, kako urediti Staro Loko potem, ko bodo ta dela končana, Staroločani pa želijo pri ureditvi aktivno sodelovati s svojimi zamislimi. O potrebi po celoviti ureditvi tega območja, ki bi ga povezali z mestnim jedrom Škofje Loke, po Karlinovih besedah govorijo tudi rezultati ankete, ki jo je občina opravila pred oblikovanjem razvojne strategije 2020+, in razmišljanja z delavnice o starem mestnem jedru. »Na delavnici pa je bilo poudarjeno, naj Stare Loke ne gledamo kot na nekaj zase, pač pa bi morali to povezati v celoto s starim delom Škofje Loke. Tako razmišljanje mi je všeč in sem prepričan, da bi lahko z urejeno Staro Loko vsa Škofja Loka samo pridobila.«
Že pred ustanovnim zborom so Staroločani pripravili tri prireditve: skupaj s škofjeloškimi konjeniki žegnanje konj na štefanovo, postavitev jaslic pri kapelici sredi kraja in tam tudi Trikraljevski večer.
Društvo Lonka ima še celo vrsto drugih ciljev, od pospeševanja prizadevanj za obnovo Strahlovega gradu in oživitve s primernimi vsebinami, dajanja pobud s področja kulturno-zgodovinske in naravne dediščine ter razvoja kraja, ozaveščanja javnosti o pomenu kulturne dediščine Stare Loke, med drugim tudi s prireditvami, kot je bližajoči se Strahlov večer.