Precejšnje razlike pri stroških kreditiranja
Najboljši kazalnik stroškov kreditiranja prebivalstva je efektivna obrestna mera (EOM), ki poleg obresti vključuje tudi stroške kreditne storitve – administrativne stroške ter stroške odobritve, zavarovanja, vodenja in odplačevanja kredita.
V Banki Slovenije so na podlagi podatkov, pridobljenih iz spletnih kalkulatorjev bank oziroma hranilnic, naredili primerjavo stroškov kreditiranja prebivalstva. Pri tem so upoštevali približno povprečno ročnost in znesek kredita v zadnjih letih: pri potrošniških kreditih ročnost okoli pet let in znesek okoli 12 tisoč evrov, pri stanovanjskih pa ročnost okoli 16 let in znesek okoli 80 tisoč evrov. Pri obeh vrstah kredita so izbrali nespremenljivo obrestno mero in pri stanovanjskih zavarovanje z nepremičnino; predpostavljali pa so tudi, da je kreditojemalec komitent banke oziroma hranilnice.
Kaj je pokazala primerjava na dan 22. januar 2024? Pri potrošniškem posojilu je bil pri desetih bankah oziroma hranilnicah, ki imajo spletni kalkulator, povprečni EOM 8,09 odstotka. Najnižji je bil 6,83 in najvišji 9,28 odstotka, kar je pri stroških za modelni kredit pomenilo okoli 700 evrov razlike. Pri stanovanjskem kreditu je bil povprečni EOM 4,20 odstotka – najnižji je bil 3,87 odstotka in najvišji 4,60, kar je pri stroških financiranja zneslo okoli 5500 evrov razlike.
V Banki Slovenije opozarjajo, da je pri tovrstni primerjavi stroškov treba upoštevati nekatere omejitve: vse banke oziroma hranilnice nimajo kalkulatorja, primerjava ne temelji na realiziranih poslih, pri konkretnih poslih je EOM odvisna tudi od bonitetne ocene komitenta in od kakovosti zavarovanja ...