Starša pokojne deklice Gaje nadaljujeta tožbo
Starša pokojne deklice Gaje nadaljujeta odškodninsko tožbo zoper Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo Kranj. Kranjsko sodišče je zavrnilo predlog tožene kranjske porodnišnice za obnovo postopka.
Kranjsko sodišče je zavrnitev predloga za obnovo postopka obrazložilo z navedbo, da je v medicinsko dokumentacijo o zdravljenju deklice Gaje v ljubljanskem kliničnem centru že vpogledala sodna izvedenka, ki je zavzela stališče, da je bila deklica tam ustrezno zdravljena.
Odvetnik Aljoša Ravnikar je pojasnil, da sta dekličina starša kot dediča hčerkine terjatve prevzela tudi njeno pravdo in jo bosta nadaljevala.
Kranj – Starša pokojne deklice Gaje nadaljujeta tožbo zoper Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo Kranj zaradi škode, ki je hčerki in njima nastala zaradi posledic napačno vodenega poroda 3. aprila 2013, je potrdil njun pooblaščenec Aljoša Ravnikar. Kot smo poročali, je deklica, ki so ji po porodu diagnosticirali težko obliko cerebralne paralize, hipoksično ishemično encefalopatijo in najtežjo stopnjo epilepsije, prejšnji mesec na Pediatrični kliniki v Ljubljani umrla zaradi dolgotrajne pljučnice, ki ji ni bila več kos.
Starša dediča dekličine terjatve
Kljub dekličini smrti pravdni postopek teče naprej. Kot je pojasnil odvetnik Ravnikar, sta starša kot dediča dekličine terjatve prevzela tudi njeno pravdo in jo bosta nadaljevala. Spomnimo: Prvotno vloženi tožbeni zahtevek je sodišče ocenilo na približno milijon evrov, sicer pa je sestavljen iz več delov. Tožniki so ob vložitvi tožbe zahtevali odškodnino za škodo v višini okoli 600.000 evrov, rento za izgubljen zaslužek od leta 2031, ko bi Gaja predvidoma zaključila srednjo šolo, rento za premoženjsko škodo za prilagoditev nepremičnine, terapije, pripomočke za nego ipd. ter rento za tujo pomoč za 24 ur na dan. S tožbo je zahtevana tudi okoli 10.000 evrov visoka odškodnina za materialne stroške staršev do vložitve tožbe in 60.000 evrov za vsakega od staršev za duševne bolečine zaradi posebno težke invalidnosti otroka.
Predlog za obnovo postopka
Kranjsko sodišče je v dosedanjem postopku z vmesno sodbo aprila 2019 že odločilo, da je odškodninski zahtevek zoper kranjsko porodnišnico v celoti utemeljen, kar je kasneje potrdilo tudi višje sodišče, po nadaljnji pritožbi porodnišnice pa je z odločitvami obeh sodišč soglašalo tudi vrhovno sodišče. Porodnišnica, ki krivde sicer ne priznava, je ubrala še pot na ustavno sodišče, ki pa o zadevi še ni odločilo. V vmesnem obdobju je Zavarovalnica Triglav kot drugotožena stranka z družino sklenila delno sodno poravnavo za plačilo 238 tisoč evrov odškodnine.
Julija 2022 je sodišče začelo tudi obravnavo za določitev višine odškodnine, ki jo mora plačati Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj. Aprila lani je porodnišnica na podlagi naknadno pridobljene dokumentacije kliničnega oddelka za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana vložila predlog za obnovo postopka z navedbo, da so bile v največji zdravstveni ustanovi pri nas pri obravnavi deklice takoj po porodu zaradi neskrbnega ravnanja storjene hude napake, brez katerih bi bile posledice težavnega poroda v Kranju za deklico verjetno blažje, kot so bile. Vodstvo porodnišnice je konec lanskega leta na Policijski postaji Kranj tudi prijavilo sum storitve kaznivega dejanja.
Sodišče zavrnilo predlog porodnišnice
Narok za obnovo postopka je na kranjskem sodišču potekal konec januarja letos, sredi februarja pa je okrožna sodnica Tanja Bizjak izdala pisni sklep, s katerim je predlog za obnovo postopka kot neutemeljen zavrnila. Kot je obrazložila, medicinska dokumentacija iz ljubljanskega kliničnega centra ni nov dokaz v obravnavanem postopku, kakor tudi novega dokaza ne predstavljajo trditve kranjske porodnišnice o nepravilnem zdravljenju deklice na kliničnem oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. V omenjeno medicinsko dokumentacijo je namreč v postopku pred kranjskim sodiščem že vpogledala sodna izvedenka. Kot je spomnila sodnica, je izvedenka zavzela stališče, da je bila deklica v UKC Ljubljana ustrezno zdravljena po protokolih, in ni dopustila možnosti, da bi bil lahko vzrok za hujše poškodbe dekličinih možganov nepravilno zdravljenje v UKC. Sodišče je tako z vmesno sodbo aprila 2019 ugotovilo, da kranjski bolnišnici ni uspelo dokazati, da stanja deklice ni mogoče v celoti pripisati poškodbam možganov, ki so nastopile kot posledica ravnanja bolnišnice. Sodnica Tanja Bizjak je ob tem še poudarila, da tožena stran ni izkazala potrebne procesne skrbnosti pri zbiranju dokaznega procesnega gradiva.
Po naših informacijah se Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj na sklep o zavrnitvi predloga za obnovo postopka ni pritožila, zato naj bi ta postal pravnomočen.