Lastniki naj pregledajo gozdove
Lubadar ne miruje, v ugodnih razmerah, ki so jim letos poleti botrovale visoke temperature in suša, se je še bolj razmnožil in razširil.
Kranj – Škoda je že velika, po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije je do sredine letošnjega septembra lubadar v slovenskih gozdovih poškodoval 560 tisoč kubičnih metrov smreke. Ker gozdarji javne gozdarske službe vseh napadenih dreves še niso odkrili in popisali, bo končni obseg škode znan ob koncu zime; v zavodu pa povečan obseg poškodb pričakujejo tudi v prihodnjem letu.
Gozdarji bodo jeseni in čez zimo nadaljevali preglede gozdov in lastnikom izdajali odločbe za posek in spravilo lubadark. Lastnike pozivajo, da gozdove tudi sami pregledujejo in ob odkritju žarišča takoj začnejo sanacijo. Pri tem jim ni treba čakati na odločbo, dovolj je, da o tem obvestijo revirnega gozdarja. V tem času prepoznajo lubadarke po rjavi črvini okoli koreničnika in za luskami skorje, po odpadanju iglic z obarvane ali še zelene krošnje ter odstopanju in odpadanju skorje z debla.
»Lubadarke je treba čim prej posekati in jih olupiti oziroma odpeljati iz gozda na lupljenje ali v predelavo, zalego podlubnikov v vejah in vrhačih pa uničiti s kurjenjem ali izdelavo sekancev,« svetujejo v zavodu za gozdove in dodajajo, da je pravočasen posek pomemben tudi zaradi ohranjanja vrednosti lesa. Če lastniki napadena drevesa pravočasno posekajo in obelijo ali predelajo, se vrednost lesa bistveno ne zmanjša. Če s posekom odlašajo, se les zaradi okužbe z glivami obarva modrikasto; takšen les pa izgubi vrednost. V primeru, da čakajo s posekom do odpadanja lubja in pokanja lesa, se les razvrednoti do cene, ki velja za celulozni les.