Spomin na Marjana Stareta
Na Koroški Beli so se s prireditvijo Koroška Bela skozi glasbo – Staretova veselica poklonili spominu na enega vodilnih piscev besedil narodno-zabavne glasbe pri nas, Marjana Stareta, ki bi letos praznoval devetdesetletnico.
Slovenija, od kod lepote tvoje; Planica, Planica; Lepo je biti muzikant; Mi ga spet žingamo; Rudeči cvet; Prodajalka vijolic – to je le nekaj najbolj znanih skladb, za katere je besedila napisal Marjan Stare.
Koroška Bela – Kulturno društvo Možnar na Koroški Beli že nekaj let organizira prireditve v spomin na glasbenike, ki so ponesli ime te vasi v svet. Tako so se najprej spomnili legendarnega trobentača Ansambla bratov Avsenik Franca Koširja, ki so mu sredi vasi postavili tudi spominsko ploščo. Letos pa so prireditev posvetili legendarnemu tekstopiscu Marjanu Staretu, ki je bil rojen 7. maja 1932 na Koroški Beli, umrl pa je 3. oktobra 1996 in bi letos praznoval 90-letnico.
Slovenija, od kod lepote tvoje
Kot sta v imenu organizatorjev povedala Robert Sušanj in Črt Laharnar, je zapuščina Marjana Stareta izjemna in prebivalce Koroške Bele vedno navda z neverjetnim ponosom. Napisal je namreč besedila za nekatere najbolj znane skladbe Ansambla bratov Avsenik, kot so Gremo na Pokljuko, Lepo je biti muzikant, Mi ga spet žingamo, Ne maraj za težave, Ne sveti zvezda v noč svetleje, Prelepa zelena Begunjščica in najbolj znana Slovenija, od kod lepote tvoje. Za Ansambel Lojzeta Slaka je napisal besedila skladb Ej, prijatelj, Good bye, Amerika, Krka sanjava; za Alpski kvintet Na Brezjah že zvon zvoni, V Bohinj rad zahajam … Njegovo je besedilo skladbe Rudeči cvet, ki jo izvajajo Beneški fantje, ter besedila znanih popevk, kot je Prodajalka vijolic v izvedbi Ivanke Kraševec, Vabim te, ljubim te v izvedbi Alfija Nipiča in Nece Falk ...
Marjan Stare je svoji bogati zapuščini dodal tudi nastope kot igralec in režiser v Gledališču Toneta Čufarja Jesenice, kjer je kar 501-krat nastopil v 49 različnih vlogah, devetkrat je bil tudi režiser. Več kot trideset let je delal tudi kot urednik na Radiu Slovenija, kjer je urejal narodno-zabavne oddaje.
Gorenjski kvintet, učenci, zvonjenje
Sokrajani Koroške Bele so se ga na prireditvi z naslovom Koroška Bela skozi glasbo – Staretova veselica spomnili z besedo in predvsem z glasbo. Nastope Gorenjskega kvinteta so obogatili učenci Osnovne šole Koroška Bela, Pihalni orkester Jesenice - Kranjska gora in Ansambel Antistres. Za pogostitev so poskrbele članice Društva podeželskih žena in narodne noše, uradni del prireditve pa je zaključilo zvonjenje iz domače cerkve. Prireditve se je udeležila tudi hči Marjana Stareta Irena Stare Umek.