Katica Mikelj in Marija Mlekuš (Društvo kmečkih žena in deklet Bohinj) / Foto: Alenka Brun

Festival slovenskih sirov

Kongresni center Brdo pri Kranju je nedavno gostil tretji Festival slovenskih sirov.

Rdeča nit letošnjega festivala so bili planinski siri. Obiskovalci so se lahko udeležili tudi predavanja francoskega (savojskega) zorilca sirov Maxa Schmidhauserja, ki je predstavil družinsko tradicijo, poklic zorilca in pomen zorenja sirov na njihov razvoj. Festival je organiziralo Združenje kmečkih sirarjev Slovenije, šlo pa je za nadaljevanje aktivnosti ob Mednarodni konferenci in letni skupščini Evropske mreže kmečkih in obrtnih sirarjev (Farmhouse and Artisan Cheese and Dairy Producers European Network – FACE), ki jo je gostil Bohinj.

Na festivalu se je predstavilo lepo število sirarn, obiskovalci so bili nad predstavljenimi siri navdušeni, veliko radovednosti pa so vzbujali zlasti tuji, evropski siri.

Slavnostno odprtje festivala je potekalo v veliki dvorani kongresnega centra uro po začetku festivala. Na njem je nekaj besed prisotnim namenila ministrica za kmetijstvo in gozdarstvo Irena Šinko, ki se je v nagovoru zahvalila organizatorjem za izvedbo ter izrazila navdušenje nad številom razstavljavcev. Poudarila je tudi, da ima sirarstvo v slovenski zgodovini velik pomen: »Sir ima v Sloveniji veliko tradicijo in je eden najbolj razširjenih mlečnih izdelkov. Že planšarji so od davnega predelovali mleko v sir in ga prodajali v večjih mestih. Na ta način se je prebilo lokalne meje in se je sir iz planin prodajal tudi v drugih okoliših.« Sirarje in obiskovalce je med drugimi poleg predsednika Združenja kmečkih sirarjev Slovenije Milana Brenceta nagovoril tudi prof. dr. Janez Bogataj.

Kulinarična ponudba, ki je tokrat pospremila festival, je bila iz posoškega, bohinjskega in zgornjesavinjskega dela Slovenije. Jedi so bile narejene na osnovi planšarskih sirov. Zaupali so jih ekipam znamenite Hiše Polonke in Raduhe ter Društvu kmečkih žena in deklet iz Bohinja. Slednje so kot predstavnice Gorenjske obiskovalcem ponudile domačo govejo juho iz mesa cikastega goveda z gomoljno zelenjavo in drobnjakovimi štrukeljci z mohantom – specialnim bohinjskim sirom z zaščitenim poreklom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 10. maj 2016 / 14:26

Odpadki so se spet vžgali

Naklo – Včeraj zjutraj so na dvorišču Centra za predelavo Naklo, ki so sodi pod okrilje podjetja Dinos, znova zagorele smeti. To je bil že četrti požar v zadnjih tednih. V prvih treh primerih je pr...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Prvič proračun za dve leti

Jeseniška občina bo prvič dobila proračun za dve leti, 2008 in 2009. Na voljo bo 21 oziroma 23 milijonov evrov.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Jesenice brez državnega svetnika

Bogomir Vnučec bo v državnem svetu zamenjal Borisa Breganta.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Vedno glej na svetlo stran življenja

Matjaž Peskar je občinski svetnik na listi LDS. Zase pravi, da ima debelo kožo in veliko potrpežljivosti pri delu z ljudmi. Pa menda dobro zna pripovedovati vice.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Prostori so največji problem

Vse več jeseniških kulturnih društev se sooča s prostorsko stisko. Problem je tudi premajhno zanimanje mladih za kulturo.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Izdelovali so voščilnice in adventne venčke

V Planini pod Golico skrbijo za medsebojno sodelovanje in druženje krajanov.