Festival slovenskih sirov
Kongresni center Brdo pri Kranju je nedavno gostil tretji Festival slovenskih sirov.
Rdeča nit letošnjega festivala so bili planinski siri. Obiskovalci so se lahko udeležili tudi predavanja francoskega (savojskega) zorilca sirov Maxa Schmidhauserja, ki je predstavil družinsko tradicijo, poklic zorilca in pomen zorenja sirov na njihov razvoj. Festival je organiziralo Združenje kmečkih sirarjev Slovenije, šlo pa je za nadaljevanje aktivnosti ob Mednarodni konferenci in letni skupščini Evropske mreže kmečkih in obrtnih sirarjev (Farmhouse and Artisan Cheese and Dairy Producers European Network – FACE), ki jo je gostil Bohinj.
Na festivalu se je predstavilo lepo število sirarn, obiskovalci so bili nad predstavljenimi siri navdušeni, veliko radovednosti pa so vzbujali zlasti tuji, evropski siri.
Slavnostno odprtje festivala je potekalo v veliki dvorani kongresnega centra uro po začetku festivala. Na njem je nekaj besed prisotnim namenila ministrica za kmetijstvo in gozdarstvo Irena Šinko, ki se je v nagovoru zahvalila organizatorjem za izvedbo ter izrazila navdušenje nad številom razstavljavcev. Poudarila je tudi, da ima sirarstvo v slovenski zgodovini velik pomen: »Sir ima v Sloveniji veliko tradicijo in je eden najbolj razširjenih mlečnih izdelkov. Že planšarji so od davnega predelovali mleko v sir in ga prodajali v večjih mestih. Na ta način se je prebilo lokalne meje in se je sir iz planin prodajal tudi v drugih okoliših.« Sirarje in obiskovalce je med drugimi poleg predsednika Združenja kmečkih sirarjev Slovenije Milana Brenceta nagovoril tudi prof. dr. Janez Bogataj.
Kulinarična ponudba, ki je tokrat pospremila festival, je bila iz posoškega, bohinjskega in zgornjesavinjskega dela Slovenije. Jedi so bile narejene na osnovi planšarskih sirov. Zaupali so jih ekipam znamenite Hiše Polonke in Raduhe ter Društvu kmečkih žena in deklet iz Bohinja. Slednje so kot predstavnice Gorenjske obiskovalcem ponudile domačo govejo juho iz mesa cikastega goveda z gomoljno zelenjavo in drobnjakovimi štrukeljci z mohantom – specialnim bohinjskim sirom z zaščitenim poreklom.