Slovenske ceste med najvarnejšimi
Evropsko poročilo za zadnjih deset let razkriva, da Slovenija po številu umrlih otrok na cestah sodi med najvarnejše države na področju prometne varnosti otrok.
Kranj – Evropski svet za varnost v prometu (ETSC) je objavil novo poročilo Zmanjševanje števila smrtnih žrtev med otroki na evropskih cestah v obdobju 2011–2021, ki Slovenijo uvršča med najvarnejše na področju prometne varnosti otrok do 14. leta.
Poročilo poudarja, da je v Sloveniji leta 2011 umrlo šest otrok, leta 2021 trije, v letu 2018 pa niti eden. Poleg Slovenije samo še na Norveškem, Švedskem, Slovaškem in v Estoniji število umrlih otrok v prometu vsako posamezno leto v obdobju 2011–2021 ni nikdar preseglo deset. »Države z dobrimi trendi na področju prometne varnosti otrok imajo tudi sicer dobro prometno varnost, s celostnimi in vključujočimi pristopi za vse deležnike,« piše v poročilu. Tudi po povprečnem upadu števila smrtnih žrtev med otroki do 14. leta v prometu v zadnjem desetletju je Slovenija v vrhu najboljših držav. V Sloveniji znaša upad dobrih deset odstotkov, v povprečju Evropske unije (EU) pa je upad 5-odstoten.
V zadnjih desetih letih je v prometnih nesrečah v EU umrlo več kot 6000 otrok, starih do 14 let. Polovica umrlih otrok je bila potnikov v vozilu, tretjina je bila pešcev, enajst odstotkov kolesarjev. ETSC v poročilu poudarja, da bi morale biti omejitve hitrosti na cestah v okolici vrtcev in šol 30 km/h.
ETSC še opozarja, da je v EU še vedno velik problem nepravilna uporaba otroških sedežev. Od 1. septembra 2024 bodo sicer lahko na trgu EU v prodaji samo otroški sedeži, ki ustrezajo novemu standardu UN 'R129'. Ti sedeži so po zasnovi varnejši in jih je mogoče opremiti le s sistemom ISOFIX, kar zmanjša tveganje za nepravilno namestitev. ETSC še meni, da bi morali biti sedeži, ki so med vožnjo obrnjeni nazaj, obvezni, dokler je to izvedljivo oziroma do otrokovega četrtega leta, saj so varnejši od tistih, ki so obrnjeni naprej.
V Agenciji za varnost prometa ob tem v ospredje postavljajo projekt Pasavček, ki ga izvajajo že 18. leto, njegovi rezultati pa se kažejo tudi v povečani pripetosti otrok med vožnjo. Ta je zrasla s 54 odstotkov v letu 2005 na več kot 94 odstotkov pri zadnjem opazovanju. »Še vedno pa je pripetost prenizka na kratkih razdaljah, znotraj naselij in pri nižjih hitrostih,« so opozorili.