Gradnja prizidka se odmika
Občini Tržič je ministrstvo za zdravje dodelilo sofinancerska sredstva za gradnjo prizidka k Zdravstvenemu domu Tržič. Občina in zdravstveni dom želita, da se projekt za izvedbo (PZI) skladno z zahtevnimi medicinskimi standardi še izpopolni, zato javno naročilo za izvajalca gradbenih del ne bo pravočasno izvedeno, kar pa je bil pogoj ministrstva. Kaj to pomeni ...
»Nadejamo se, da se bo ministrstvo za zdravje držalo v odgovorih zapisanega, in sicer, da so oziroma bodo sredstva za projekte na primarni ravni zagotovljena in dodeljena tudi Občini Tržič,« pravi direktor tržiške občinske uprave Klemen Srna.
Tržič – Občina Tržič se je za investicijo v prizidek k Zdravstvenemu domu (ZD) Tržič februarja letos prijavila na javni razpis ministrstva za zdravje za sofinanciranje investicij na primarni ravni zdravstvenega varstva za leti 2022 in 2023, aprila pa je bila obveščena, da jim je uspelo pridobiti okoli 790 tisoč evrov od skupaj okoli 2,7 milijona evrov vrednega projekta. Z razpisom je bil za pridobitev sredstev določen tudi rok za predložitev gradbene pogodbe z izvajalcem del, in sicer do konca septembra letos.
Premalo časa
Gradbeno dovoljenje za prizidek je bilo izdano konec lanskega leta, naročnik projektne dokumentacije, ki jo sofinancira Občina Tržič, je bilo Osnovno zdravstvo Gorenjske oziroma ZD Tržič. Naročeni projekt za izvedbo (PZI) so na občino prejeli konec maja. Po pregledu skupaj z ZD Tržič so ugotovili, da je dokumentacija PZI nepopolna in ni dokončana do te mere, da se izvede javno naročilo za izbor izvajalca gradbenih del. A tudi če bi bil PZI tedaj skladen s pričakovanji, ne bi mogli pravočasno izvesti postopkov javnega naročila, je opozoril direktor tržiške občinske uprave Klemen Srna in dodal: »Pri tako zahtevnih projektih tovrstno usklajevanje projektne dokumentacije in daljši roki niso nič neobičajnega.«
Več sreče na naslednjem razpisu?
Ministrstvo za zdravje so na občini z več dopisi čez poletje prosili za podaljšanje roka, kjer pa so vztrajali, da se je z oddajo prijave občina strinjala s pogoji in omejitvami za kandidiranje na razpisu. Vsebinski razlogi za nepodaljšanje pogodbe občini do danes niso znani, je zatrdil Srna, na ministrstvu pa so jim predlagali, da lahko kandidirajo za sofinancerska sredstva na naslednjih javnih razpisih. »Pogodbo o sofinanciranju smo podpisali 14. septembra 2022 in velja. Pogoja ne bomo uspeli izpolniti, vendar morebiti še obstaja možnost, da bo ministrstvo opravilo kakšen razmislek, če več občin ne bo uspelo uporabiti sredstev; morda bodo objavili nov razpis,« je dodal Srna.
Prostorska stika
Direktor ZD Tržič Iztok Tomazin k pojasnilom tržiške občine dodaja, da se po njihovih podatkih večina investicij iz zadnjega razpisa ministrstva za zdravje ne bo izvedla, temeljni razlog pa je enormno povečanje cen gradbincev, ki so zelo presegle projektantske ocene in planirana sredstva. »S projektom prizidka k ZD Tržič, ki se je zaradi spleta okoliščin upočasnil, še vedno pa upamo, da ga bomo v bližnji prihodnosti realizirali, bi rešili najhujšo prostorsko stisko, omogočili boljše pogoje in razvoj zdravstvenih dejavnosti. Daleč najboljša in dolgoročno tudi najracionalnejša rešitev pa bi bila gradnja novega zdravstvenega doma,« je opozoril Tomazin.
Stavba ZD Tržič je stara več kot šestdeset let in kljub številnim preureditvam in adaptacijam nefunkcionalna, zato nekatere dejavnosti delujejo v premajhnih oziroma neustreznih prostorih, za nekatere dejavnosti pa prostora sploh nimajo. »Danes v ZD Tržič po grobi oceni deluje vsaj trikrat toliko dejavnosti kot pred šestdesetimi leti, zaposlenih je skoraj trikrat več ljudi – celo na manjši kvadraturi kot pred šestdesetimi leti, saj so severni trakt stavbe prevzele zasebnice,« je pojasnil Tomazin.
Projekt mora »stati«
Klemen Srna je poudaril, da projekt ni ustavljen, temveč se izpopolnjuje. »Projektna dokumentacija je ob sodelovanju vseh deležnikov lahko dokončana do konca leta 2022. Pri tako kompleksnem projektu, ki vključuje tudi zahtevne medicinske standarde, ni prostora, da bi ostala nepojasnjena vprašanja – v izogib morebitnim strokovnim napakam in nerazumnim dodatnim stroškom v času gradnje.«