Ljubiteljski filmi imajo velik potencial
Minulo soboto se je v Domu krajanov Kovor odvil že peti Festival ljubiteljskega igranega filma, na katerem so si obiskovalci lahko ogledali dvajset filmov.
Festival ljubiteljskega igranega filma (FLIF) že peto leto zapored v Kovor privablja oboževalce filmske umetnosti, ki v večurnem filmskem maratonu lahko občudujejo produkte ljubiteljskih filmskih ustvarjalcev. Letos so si obiskovalci v okviru tekmovalnega programa lahko ogledali 18 filmov ter ob koncu še dva filma, ki sta predstavljala del spremljevalnega programa. Filme je ocenjevala Lana Bregar, filmska režiserka in scenaristka.
»Prvotni namen organiziranja festivala je, da ljubiteljski filmi dobijo malo več festivalskega vzdušja. Predvsem v začetkih je bila razlika med tem, kaj lahko naredijo ljubitelji in kaj profesionalci, precej očitna. Ljubitelji so enostavno imeli premalo priložnosti, da pokažejo svoje delo,« je razložila Suzana Kokalj, članica skupine Avantura (Kulturno društvo sv. Janeza Krstnika), ki FLIF organizira.
Pogoj za sodelovanje na FLIF-u je bil, da je film igran in dolžinsko omejen na 30 minut ter da ustvarjalci niso profesionalci. Suzana je pojasnila: »Filmi, ki sodelujejo, morajo biti igrani, ne sprejemamo kakšnih animacij, posebej pozorni pa smo tudi na to, da ostaja v okvirih ljubiteljskega filma. To torej pomeni, da razni šolski projekti še pridejo v poštev, zaključne naloge AGRFT in drugih izrazito profesionalno mentorsko-produkcijskih okoliščin pa so s festivala izvzete.«
Lana Bregar, letošnja ocenjevalka, katere diplomski film Otava je mednarodno premiero doživel na Sarajevskem filmskem festivalu in bil v polfinalnem izboru za študentskega oskarja, je vsem ustvarjalcem pripravila strokovni komentar in ob koncu podelila nagrade najboljšim. Posebno omembo si je prislužil film Ata in stol, ki ga je režiral Maj Rebolj, saj po mnenju Bregarjeve konec spremeni celoten pogled na film. Nagrado za najboljšo montažo je prejel film Lava lučka, v katerem režiser Aljoša Toplak s precizno montažo poboža vsakega gledalca in ustvarja raznolike vsebinske poudarke, ki na koncu tvorijo popolno celoto. Film Izgubljena v noči je prejel nagrado za najboljšo fotografijo, saj je režiser Maj Palik Leskovec film razumel kot »platno, na katero se nanašajo nežne barve, ki sovpadajo z nežno tematiko filma«. Na FLIF-u so podelili tudi nagrado za najboljši scenarij, ki ga je prejel film Lens of love, najboljši igralec pa je postal Dino Kapetanović iz filma Ujeta. Film Ujeta je prejel tudi nagrado za najboljšo režijo s strani Roka Bohinca. Igralka Maja Berčič je v filmu Tudi ti? navdušila z vlogo otožnega dekleta, ki si želi vzeti življenje in ob tem spozna drevo, v katerem najde prijatelja in zaupnika. Maja je zaradi izredno zahtevne in prepričljive igre brez soigralca posledično prejela nagrado za najboljšo žensko igralko. Po oceni Bregarjeve je nagrado za najboljši film prejel film Profesionalna amaterja, občinstvo pa je za svoj najljubši film izbralo film Spominjanje režiserja Jana Fabrisa.
Lana je o samem naboru filmov in njihovih kvalitetah povedala: »Zelo me je presenetilo, da so bili vsi filmi narejeni na tako visokem nivoju. Odločitve so bile težke, ni bilo namreč samo enega filma z na primer dobro montažo, temveč sem pri ocenjevanjih gledala predvsem na to, kateri res izstopa. Nabor filmov je bil letos res pester in lahko bi podelili več nagrad, vendar na koncu je treba izbrati najboljšega.«