Vloženi interpelaciji zoper dve ministrici
Bobnarjeva se interpelacije ne boji
Stranka SDS je ta teden vložila prvo interpelacijo v aktualnem mandatu vlade Roberta Goloba, in sicer proti notranji ministrici Tatjani Bobnar. Očitajo ji zlorabo funkcije, opustitev dolžnega ravnanja in zavajanje javnosti v zvezi z nezakonitimi migracijami, odstranitvijo zaščitne ograje na meji s Hrvaško in varnostnimi ter političnimi posledicami odstranitve ograje, nedosledno izvajanje zakonov, samovoljo, malomarno opravljanje dela, opustitev dolžnostnih ravnanj ter drugih dejanj in stališč pri izvrševanju politične funkcije. Bobnarjeva odgovarja, da se interpelacije, ki ji očita solidarnost, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ne boji. »Če delaš pošteno in zakonito, se lahko mirne vesti soočiš s komerkoli in kadarkoli argumentirano zagovarjaš svoje odločitve,« so v notranjem ministrstvu povzeli njene besede. Podpirajo jo tudi v vseh koalicijskih strankah. V SDS sicer včeraj vložili tudi interpelacijo zunanje ministrice Tanje Fajon, razmišljali pa naj bi tudi o interpelaciji obrambnega ministra Marjana Šarca.
Fides napovedal stavko
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je v torek izvedel izredno letno konferenco, po kateri so napovedali stavko, ki se bo začela 19. oktobra. Po besedah predsednika Fidesa Konrada Kuštrina je njihova glavna zahteva, da vlada državnemu zboru takoj posreduje predlog sprememb zakona o zdravniški službi, na podlagi katerega se zdravniki in zobozdravniki izločijo iz sistema plač v javnem sektorju, kar si sicer želijo že nekaj časa. Kot je še dejal Kuštrin, je bila odločitev za stavko težka, a gre za klic na pomoč, zato bolnike prosijo za razumevanje. Ob tem upa, da jim bo vlada prisluhnila in da do stavke na koncu ne bo prišlo. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je dejal, da so Fides za prihodnji torek povabili na pogajanja, ker pa napovedi stavke in zahtev še nimajo, se bodo ustrezno odzvali, ko jih bodo prejeli. Kuštrin je kasneje dejal, da se torkovih pogajanj ne bodo udeležili, na kar se je ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik v Odmevih TV Slovenija odzvala s komentarjem, da v Fidesu izsiljujejo in se ne pogovarjajo. Kuštrin ji je odgovoril, da zahteva s 3500 podpisi zdravnikov ni izsiljevanje, ampak legitimna zahteva neke poklicne skupine, ki je odgovoren nosilec zdravstvene dejavnosti.
Pahor v Združenih narodih
V New Yorku po dveh letih spet v živo poteka splošna razprava v okviru 77. Generalne skupščine Združenih narodov (ZN), ki sta se je udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in zunanja ministrica Tanja Fajon. Pahor je v sredo tudi nagovoril zbrane svetovne voditelje. Opozoril je na rusko agresijo proti Ukrajini, ki je ena glavnih tem zasedanja, ob mednarodnem dnevu miru pa pozval k vrnitvi upanja na trajni mir. Med drugim je poudaril, da je bila z izjemo vojne na Balkanu vsaka velika geopolitična sprememba v Evropi od padca Berlinskega zidu mirna, kar je bil pomemben prispevek upanju za trajni mir. To upanje je zdaj povsem pretresla ruska agresija proti Ukrajini. »Bomo zaradi tega nehali verjeti v možnost trajnega miru? Ne. Otrokom ne smemo zapustiti sveta v nenehnem strahu pred vojno,« je poudaril. Opozoril je še, da so se države s članstvom v ZN zavezale mirnemu reševanju sporov, sodelovanju in spoštovanju temeljnega človeškega dostojanstva. V govoru se je Pahor poleg miru in varnosti posvetil tudi sodelovanju za boljšo prihodnost in multilateralizmu. Slovenija sicer zasedanje Generalne skupščine ZN izkorišča predvsem za predstavitev svoje kandidature za nestalno članico Varnostnega sveta v letih 2024 in 2025, za kar so se odločili že v prejšnji vladi Janeza Janše.
Marko Bošnjak podpredsednik ESČP
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je za enega od dveh novih podpredsednikov v ponedeljek izvolilo Slovenca Marka Bošnjaka, ki bo položaj prevzel 1. novembra. 48-letni Škofjeločan je od leta 2016 slovenski sodnik v ESČP in ima devetletni mandat. Pred odhodom v Strasbourg je bil odvetnik in član upravnega odbora v Odvetniški družbi Čeferin in partnerji ter izredni profesor kazenskega prava na Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici. Pred prihodom v Odvetniško družbo Čeferin pa je bil višji znanstveni sodelavec Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti in svetovalec ustavnega sodišča v najzahtevnejših kazenskih zadevah. Ukvarjal se je s kazenskim, procesnim in materialnim pravom, ustavnim pravom, pravom človekovih pravic in mednarodnim pravom.