Nasveti za nakup rabljenega vozila
Nakup rabljenega vozila je zahtevnejši od nakupa novega vozila, saj kupci njegove zgodovine praviloma ne poznajo. Na tržnem inšpektoratu jim svetujejo, na kaj naj bodo pozorni, da jih kasneje zaradi napačne odločitve ne bo bolela glava.
Kupci naj pred nakupom skrbno pregledajo vozilo in preverijo, ali ima vse lastnosti, ki so navedene v oglasu. Še posebej pozorni naj bodo na listine, ki so priložene vozilu in iz katerih je možno ugotoviti kar nekaj dejstev in informacij. Iz homologacijske listine oziroma Potrdila o skladnosti je tako razvidno, ali ga je izdal pooblaščeni zastopnik za to znamko vozil v Sloveniji (to pomeni, da je bilo vozilo prvič registrirano v Sloveniji) ali pa tehnična služba v postopku odobritve vozila pri »uvozu« iz tujine.
V prometnem dovoljenju je treba pogledati rubriki Datum prve registracije vozila in Datum prve registracije v RS. Če datuma nista enaka, pomeni, da je bilo vozilo najprej registrirano v tujini in so ga šele potlej pripeljali v Slovenijo.
Zelo pomemben dokument je servisna knjižica s podatki o servisih, ki so jih opravili prejšnji lastniki, predvsem s podatki o tem, v kakšnem časovnem intervalu so jih opravljali in pri koliko prevoženih kilometrih. Kupci naj še pred plačilom are ali celotne kupnine vztrajajo, da jim prodajalci predložijo servisno knjižico.
Še pred nakupom naj vozilo pregleda pooblaščeni serviser, ki bo lahko ocenil, ali stanje vozila in njegovih vitalnih delov ustreza stanju števca prevoženih kilometrov. Kupci lahko za vozila, starejša od štirih let, pridobijo podatke o prevoženih kilometrih pri zadnjem opravljenem tehničnem pregledu preko portala e-uprava, lahko pa tudi na spletni strani Avtolog (na podlagi podatka številke šasije – VIN).
Prodajalec mora kupcu vozila izdati garancijski list za obdobje najmanj enega meseca, garancijski list pa mora vsebovati vse zakonsko obvezne sestavine.