Enostavneje do nadomestila
Z včerajšnjim dnem je začel veljati nov zakon o Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije, ki upravičencem zagotavlja enostavnejšo in hitrejšo pot do nadomestila preživnine.
Ljubljana – Po novi ureditvi otroku v primeru neplačevanja preživnine s strani preživninskega zavezanca pred vložitvijo zahteve za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine ni več treba sprožiti izvršilnega postopka pred pristojnim sodiščem. Terjanje neizplačanih preživnin bo namesto zamudnih postopkov s strani upravičenca namreč nase prevzel Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije, so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Po novi ureditvi, so še dodali, tudi ni več najnižjega zneska nadomestila preživnine, saj se nadomestilo preživnine izplačuje tudi v primeru, če je znesek nadomestila preživnine nižji od 8,35 evra.
»Terjanje preživnine je že tako naporna odločitev, ki jo pogosto otežujejo težavne medosebne okoliščine. Obenem gre za kompliciran in zamuden administrativni postopek, ki ga je praktično nemogoče izpeljati brez pravniškega znanja,« je opozoril državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Simon Maljevac in dodal, da otroci brez preživnin pogosto ostanejo zaradi tega, ker jih otroci ali njihovi skrbniki ne znajo, ne zmorejo, ne utegnejo ali ne upajo uveljavljati. Sklad bo po prejemu zahteve za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine pozval preživninskega zavezanca, da se v osmih dneh pisno izjavi o zahtevi za uveljavitev pravice do nadomestila preživnine – da torej poda pisno izjavo o neplačanih preživninah ali pa izkaže morebitna plačila preživnine. »Na podlagi ugotovljenega dejanskega stanja bo sklad izdal odločbo, s katero bo odločil o zahtevi,« so pojasnili na ministrstvu.