Tudi na Kredarici hude težave z vodo
Rekorden obisk na Kredarici še dodatno poglablja velike težave s pomanjkanjem vode. Pohodnike brez rezervacij postelj prosijo, naj ne hodijo v kočo.
Kredarica – »Trenutno imamo vode samo še za deset dni,« nam je minuli četrtek povedal oskrbnik Triglavskega doma na Kredarici Herman Uranič, ki pohodnike brez rezervacij nastanitvenih kapacitet poziva, naj ne hodijo v njihov dom oz. naj se še isti dan vrnejo v dolino, če se še lahko. »Ne zato, ker niso zaželeni, ampak ker nimamo vode,« je pojasnil. Nastanitvene kapacitete so tako morali omejiti, a bodo vseeno imeli rekordno sezono, je razkril oskrbnik. V primerjavi z lani je obisk vsaj za od dvajset do trideset odstotkov večji in tako so letos zabeležili že okoli sedem tisoč nočitev, kolikor jih je običajno v celi sezoni, ki se na Kredarici izteče konec septembra. Tri četrtine pohodnikov je tujih, največ iz Poljske, Češke, Nemčije, Avstrije in Francije. Tudi prometa imajo po podatkih oskrbnika že sedaj za skoraj 200 tisoč evrov več kot lani v istem času oz. je takšen kot običajno ob koncu sezone.
Naval pohodnikov je s seboj prinesel tudi večje potrebe po vodi, ki pa je ob pomanjkanju padavin letos močno primanjkuje. »Ko smo 12. junija prišli v dom, je bila situacija glede vode približno takšna, kot je običajno konec julija. Nekaj smo je izčrpali iz ledenika, poleg tega smo speljali žlebove z vzhodne strani koče in obnovili še en rezervoar, ki ni bil v uporabi,« je pojasnil oskrbnik in dodal, da bi bili brez omenjenih ukrepov zdaj že brez vode.
Prhajo se na deset dni
Zaradi pomanjkanja vode so omejili tudi število ležišč, ki jih je možno rezervirati. Dnevno sprejmejo od 150 do 200 gostov, čeprav bi jih lahko 340. »Ljudje mislijo, da če bodo prinesli s seboj vodo, da bodo rešili problem. Mi rabimo vodo za pomivanje, čiščenje kuhinje,« je pojasnil in dodal, da imajo vodo, ki so jo uporabili v kuhinji, nato še za splakovanje stranišč, da bodo poleg kartonskih kozarčkov, ki so že v uporabi, v skrajni sili uvedli še papirnate krožnike, osebje pa da se tušira na deset dni.
»Če bo šlo tako naprej, da bo vsakih 14 dni malo dežja, bomo morda prišli skozi. Septembra je med tednom že manj obiska, konci tedna pa so še vedno polni,« je razložil. Če jim bo vode zmanjkalo, doma ne nameravajo zapreti, pač pa bodo vodo vozili s helikopterjem. »To je ogromen strošek. Če pripeljemo tri kubične metre vode, kar zadošča za en dan, bomo plačali pet ali šest tisoč evrov, dnevnega prometa pa imamo 10 tisoč evrov,« je še povedal Uranič.