Kako se zaščititi pred goljufi s kriptovalutami
V Združenju bank Slovenije so v sodelovanju z Evropsko bančno federacijo, Europolom in slovensko policijo pripravili informacije o tem, kako potekajo investicijske prevare s kriptovalutami in kako se zaščititi pred njimi.
Tovrstne prevare se začnejo na različne načine. Goljuf lahko stopi v stik z vami prek aplikacij za zmenke ali na družbenih omrežjih ali po tem, ko mu je na družbenih omrežjih uspelo dobiti dostop do profilov vaših prijateljev. Možno je tudi, da vas pokliče, vam pokaže lažno spletno stran za naložbe v kriptovalute in vas pregovori v naložbo s prikazovanjem nerealno visokega donosa. Prevara se lahko začne tudi z lažnim oglasom za vlaganja v kriptovalute na družbenih omrežjih, ob kliku nanj vnesete svoje kontaktne podatke, goljuf vas potlej pokliče po telefonu in vas pregovori v naložbo.
Kako se zaščititi pred prevarami s kriptovalutami? Pred naložbo skrbno preverite ponudnika naložb v kriptovalute. Bodite previdni pri pošiljanju kriptovalute, saj po izpeljani transakciji te ni možno preklicati. Natančno se pozanimajte o pogojih nakupa in lastništvu kriptovalute. Bodite previdni do ljudi, ki ste jih spoznali na aplikacijah za zmenke ali družbenih omrežjih in vas želijo pregovoriti, da vložite v kriptovalute. Preverite, ali je ponudbo za vlaganja v kriptovalute, ki ste jo prejeli od prijatelja, resnično poslal vaš prijatelj. Nakupa kriptovalut ne objavljajte na družbenih omrežjih, saj s tem lahko pritegnete pozornost prevarantov.
Kaj so znaki za alarm? Nerealno visoke stopnje donosa, prikazovanje ponudbe kot akcijskega produkta, ki se kmalu izteče in ga zato ne kaže zamuditi, neželene (vsiljene) ponudbe, ki jih prejmete po elektronski pošti, družbenih omrežjih ali po telefonu, zahteve za prenos vaših zakonitih naložb v kriptovalute na alternativni kriptonaslov in tako dalje.