Stroški odvoza odpadkov so zaradi zaprtja pretovornega platoja na Zarici narasli. / Foto: Tina Dokl

Komunala išče rešitve

Ker mora Komunala Kranj od začetka marca zaradi zaprtja pretovornega platoja na Zarici odpadke iz Kranja voziti v Suhadole in na Vrhniko, so stroški odvoza močno narasli. Komunala: Govoriti o spremembi cen je preuranjeno. Franc Čebulj: Občina bo temu nestrokovnemu in spolitiziranemu vodenju javnega podjetja naredila konec.

Kranj – Predstavniki Komunale Kranj so minuli teden na svetu ustanoviteljev županom predstavili spremembe, ki jih je prineslo zaprtje pretovornega platoja na Zarici, in posledice, predvsem povišanje stroškov, ki jih je to prineslo. A po prvotnem razburjenju, ker naj bi se stroški povišali za 1,3 milijona evrov in da naj bi občani po novem namesto 11,31 evra plačevali po 20,05 evra mesečno (ali kar 74 odstotkov več), Komunala nekaj dni za tem umirja žogico.

»Zaradi prenehanja izvajanja pretovora odpadkov na Zarici smo kot izvajalci morali reorganizirati način izvajanja dejavnosti ravnanja z zbranimi odpadki za približno 80 tisoč uporabnikov. Med drugim smo morali dodatno najeti sedem vozil, saj moramo, glede na to, da pretovora odpadkov ni moč izvajati, mešane komunalne odpadke dnevno odvažati v center za ravnanje z odpadki, biološke pa v kompostarno na Vrhniki. Odpadno embalažo oddajamo pooblaščenim podjetjem za ravnanje z odpadno embalažo v okviru državne sheme. Ostali odpadki se prevzemajo na zbirnih centrih s strani posameznih prevzemnikov. V sklopu reorganizacije dejavnosti ravnanja z odpadki brez pretovora smo za občine lastnice pripravili pregled nastalih stroškov, za pokrivanje katerih bo potrebno zagotoviti sredstva, če se bo izvajanje obvezne storitve ravnanja z odpadki nadaljevalo v taki obliki. Pripravili smo več možnosti. Predlagani sklepi so bili odloženi, Komunala Kranj bo sprejela ukrepe, ki bodo racionalizirali poslovanje ter uporabe virov tako, da bi se dodatni stroški zmanjšali. Govoriti o spremembah cen, čeravno se te niso spremenile že več let, je preuranjeno. Pri nakupu osnov­nih sredstev je potrebno slediti zakonskim usmeritvam in tudi sklepom ustanoviteljev Komunale Kranj, da se vsa sredstva, pridobljena iz najemnin, namensko uporabijo za gradnjo, nakup, obnovo infrastrukturo in investicijska vzdrževalna dela,« so nam sporočili s Komunale Kranj.

Župane, ki v svojih občinah že imajo sprejete letoš­nje proračune, je nenaden predlog za nakup novih osnovnih sredstev – vozila in kamere za nadzor kanalizacije – pa tudi povišanje cen precej razburil (denar za nakup smetarskega vozila naj bi predvideli le občini Kranj in Šenčur), še posebej cerkljanskega župana Franca Čebulja, ki je sejo tudi predčasno zapustil. »Največji problem pri vsem skupaj je, da smo vsi že pet let vedeli, kaj se bo zgodilo na Zarici, pa ni nihče na Komunali stvari niti malo načrtoval. Že pred leti sem jim predlagal, naj iščejo rešitve, kako bomo za isto ceno odpeljali vse odpadke iz naših občin, a niso vodilni v tej smeri naredili popolnoma nič. Javno komunalno podjetje bi moralo v osnovi biti ne­profitna organizacija, ne pa tudi socialistična tvorba, ki jo morajo preživljati občine iz proračunov, zato da lahko neomejeno politično kadrujejo, kar se dogaja sedaj. Temu bo Občina Cerklje naredila konec! Ne nazadnje ima Komunala na svojih računih štiri milijone evrov,« nam je povedal župan, ki pa se je odločil za korenito spremembo. »V Občini Cerklje bomo spremenili akt in objavili razpis za podelitev koncesije za odvoz komunalnih odpadkov. Lahko se bo javila tudi Komunala Kranj, a bo morala biti konkurenčna. Brez izsiljevanja in političnih motivacij, ki smo jih deležni sedaj. To je naša odločitev, dokončno bodo sklep potrdili svetniki.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. maj 2009 / 07:00

Kriza k nam šele prihaja

"Med nujnejšimi ukrepi države je zagotovo sprostitev gradbenega trga ... Pogoj teh ukrepov bi bil, da smo s tem denarjem plačani tudi podizvajalci," pravi Gregor Žontar.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Mami, rad bi bil slaven

Vse več mladih razmišlja, kako na najlažji način do javne prepoznavnosti. Čarovnice s tem problemov nimajo, so jih pa skomercializirali do te mere, da namesto metel uporabljajo celo sesalnike.

Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Brat vse vidi, brat vse ve: Indijanci, najboljši frizerji

Indijance so za tri tedne sprejeli v Kranju. Nameščeni bodo v zapuščenem hotelu Jelen.

Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Nominator

Prihaja teta Zima. Čeprav je meteorološka, še bolj pa koledarska zima še daleč, je te dni prvič zadišalo po snegu. Nekaj vršacev je pobelilo, na Koroškem, na Visokih Turah je snega nenav...

Kultura / petek, 3. november 2006 / 06:00

De profundis s sakralno glasbo

V soboto je imel komorni zbor De profundis koncert v cerkvi sv. Miklavža na Godešiču. Poslušalcem so premierno predstavili novi repertoar, tokrat sakralne glasbe. V spored so uvrstili de...

Kranj / petek, 3. november 2006 / 06:00

Revija obrtniških pevskih zborov

Kranj - Obrtniški Moški pevski zbor dr. Janez Bleiweis Kranj je na oktobrski sobotni večer organiziral Revijo obrtniških pevskih zborov Slovenije. Prireditev, tokrat že 24. po vrs...